Od ove do sljedeće nedjelje na Savskom jezeru na Adi Ciganliji u Beogradu održat će se Svjetsko veslačko prvenstvo. A imat će veću težinu od onih koja se ne održavaju u predolimpijskoj godini jer će se na njemu loviti olimpijske norme.
A u utrku za njima će i četiri hrvatske posade, među kojima bi najlakši posao trebala imati braća Sinković, ali ne zato što će imati slabiju konkurenciju, već zbog toga što su Valent i Martin već godinama ponajbolji veslači svijeta u disciplinama u kojima se natječu.
Srebro ne bih prihvatio
No, kaže Valent, olimpijska viza nije im prvi cilj.
- S obzirom na našu kvalitetu, ne bismo trebali imati problema s time da se svrstamo među prvih 11 posada, no ja se ne bih zadovoljio ni drugim mjestom. Da mi netko prije SP-a ponudi srebro, ne bih ga prihvatio nego bih se uvijek išao boriti za zlato.
Je li moguće da stariji Sinković sve osim zlatne medalje smatra izgubljenom utrkom?
- Ne, nije baš tako, ali mi se uvijek u našem najboljem izdanju možemo i nastojimo boriti za zlato. A izgubljenim utrkama smatram one u kojima nismo dali sve što smo mogli. Ali ako nas netko pobijedi a mi damo maksimum, kao Nizozemci na regati Svjetskog kupa u Luzernu, onda nemamo za čime žaliti.
VEZANI ČLANCI:
I on i njegov mlađi brat ovaj put bili su suzdržaniji u izjavama, pa je tako Martin rekao:
- Prema treninzima i mjerenjima, sve je u redu, brzine su dobre, no nakon prošlog SP-a, na kojem smo bili četvrti, uvijek sam oprezniji u očekivanjima i izjavama. I lani je bilo sve u redu, pa se dogodilo što se dogodilo. Zato i jesmo nešto mijenjali, pa smo tako propustili jednu regatu Svjetskog kupa, a imali smo i pet dana odmora nakon Europskog prvenstva te tjedan dana nakon posljednjeg Svjetskog kupa, a to je više odmora nego lani.
Koliko će Svjetsko prvenstvo biti slika olimpijske konkurencije u kojoj će Sinkovići pokušati ostvariti nemoguće, a to je zlato u svojoj staroj disciplini, u dvojcu na pariće, u kojem su slavili i 2016. u Riju, nakon čega su u Tokiju 2021. bili olimpijski pobjednici u dvojcu bez kormilara?
- Mislim da ovaj put neće biti jedino Francuza u najjačoj postavi, no za razliku od drugih sportova, i oni će se morati kvalificirati. U veslanju se olimpijskom domaćinu daje jako malo, mislim skif i možda još jedna posada.
Koliko je obavljena posla iza njih, kazao nam je Valentov i Martinov trener Nikola Bralić:
- Obavili smo sve planirano. Imali smo otežane uvjete jer je tri tjedna bilo vjetrovito i valovito pa nismo uspjeli doraditi neke finese, no to nam je pomoglo da očvrsnemo. Od pet-šest stavki koje su nam lani bile problem većinu smo anulirali.
VEZANI ČLANCI:
A što niste?
- Nismo godine, jer taj dio ne možemo isključiti, a možda bismo mogli biti i jači u provlaku. Dečki su uoči Igara u Riju bili eksplozivniji nego sada kada su malo precizniji u zaveslaju.
Izuzev Dore Dragičević koja će veslati u neolimpijskoj disciplini (laki samac), preostale tri hrvatske posade konkurirat će za olimpijske norme. Ponajprije srebrni iz Rija i brončani iz Tokija skifist Damir Martin. A on nam je uoči Svjetskog prvenstva, koje mu može donijeti četvrti nastup na OI, kazao:
- Da vas ispravim, koje će mi donijeti četvrte Olimpijske igre. Samouvjeren sam, znam koliko mogu, a vjerujem da će biti bolje. Prijavljen je rekordan broj samaca, čak 48, i izazov je tu. Zbog više vremena potrebnog za oporavak, odgovara mi što će između utrka biti dan stanke.
Zašto je olimpijska norma u ostalim disciplinama 11, a u samcu devet.
- Zato što jedino u skifu i lakim dvojcima svaki kontinent ima svoje kontinentalne kvalifikacije, ali samo za zemlje koje još nemaju dvije kvalificirane posade. I u slučaju da u Beogradu normu ispune Sinkovići i sestre Jurković, ja ne bih imao pravo na kontinentalne kvalifikacije i zato ću se potruditi da i ja to riješim sada.
A Ivana i Josipa Jurković postale su lani prve Hrvatice koje su, u dvojcu bez kormilara, nastupile u finalu Svjetskog prvenstva.
- Želimo postati i prve hrvatske veslačice koje će nastupiti na Olimpijskim igrama, to bi nam više značilo od onih mlađeuzrasnih medalja koje smo osvajale, među kojima je i naslov svjetskih prvakinja do 23 godine.
Velolučke blizanke su taj domet postigle 2021. a četiri godine prije (2017.) osječki blizanci Patrik i Anton Lončarić bili su svjetski juniorski prvaci. No, uoči ovog seniorskog SP-a i oni slično razmišljaju:
- I nama bi plasman na Olimpijske igre više značio od naših medalja iz mlađih uzrasta.
VEZANI ČLANCI:
Anton preživio, bicikl nije
A malo je nedostajalo da ih na ovom SP-u i ne bude jer je Anton doživio "nezgodu na poslu".
- Tijekom pripremnog razdoblja na Perući pao sam s bicikla na nizbrdici, vozeći 76 km na sat, i dobro sam se ogulio. Bicikl je "završio karijeru", a ja sam dobro prošao pa sam već šesti dan nakon pada veslao. Srećom, taj manjak treninga trenutačno se u čamcu ne osjeća.
A tih nekoliko noći njegov brat blizanac Patrik nije dobro spavao:
- Bio je to užas, nisam mogao spavati jer sam mislio da je gotovo s našim nastupom na SP-u, no Anton se brzo oporavio i čak smo tehnički i napredovali.
Predivan sport, šteta što nije popularniji u Hrvatskoj.