"Osoba protiv koje je započeo kazneni postupak za kazneno djelo za koje se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža udaljit će se od sudjelovanja u športskim natjecanjima, obavljanja stručnih poslova u športu i sudjelovanja u radu skupštine ili tijela upravljanja športske udruge ili trgovačkog društva do okončanja postupka".
Osuđeni ministar
U ovom trenutku kazneni postupci vode se protiv trojice članova Izvršnog odbora HNS-a, Zdravka Mamića, Pere Vićana i Miroslava Uljana. Svi sudjeluju u radu toga tijela, Mamić je donedavno bio predsjednik Zagrebačkog nogometnog saveza te član Skupštine HNS-a, a i član je Dinamove skupštine.
Miroslav Uljan predsjednik je NS-a Primorsko-goranske županije i nema namjeru odstupiti, iako ga smatraju prekršiteljem zakona.
– Da, protiv mene se vodi kazneni postupak, no i ne pomišljam na povlačenje. Smatram, naime, kako je taj zakon protuustavan jer sportske djelatnike stavlja u neravnopravan položaj. Tako, primjerice, jedan bivši ministar i dalje sjedi u Saboru, iako je osuđen na zatvorsku kaznu. Dakle, ja ću se držati odredbe Ustava RH: svatko je nevin dok mu se ne dokaže suprotno. I odstupit ću sa svih funkcija ako budem optužen, premda se to neće dogoditi jer nisam uzeo ni lipe – kaže načelnik općine Kostrena.
Suspenzivni karakter
Njegove tvrdnje osporava odvjetnik Ivan Brleković, smatrajući, kao legalist, da se zakon mora poštovati te da on nije protuustavan.
– Odredba nekoga zakona protuustavna je samo ako to kaže Ustavni sud. Po kanonskom pravu, svećenik se obvezuje na celibat i ne smije stupiti u brak. Nije li to onda također protuustavno? – povlači paralelu Brleković i nastavlja:
– Spomenuta odredba Zakona o športu ima suspenzivni karakter zato što je sport kategorija od posebnoga društvenoga značaja. Cilj je suspendirati djelatnika u sportskoj udruzi, u koju se pristupa dobrovoljno, do završetka kaznenoga postupka – kaže Brleković.
Usput se, kao predsjednik NS-a Zagrebačke županije, osvrnuo na jučerašnju odluku IO-a HNS-a o svojoj suspenziji zbog potpore Štimčevoj struji i sudjelovanju u radu Skupštine od 20. veljače.
– Čestitam na toj odluci, ovo je prvi put da je manjina suspendirala većinu – narugao se Brleković odluci Markovićeve vlade.
Aludira se, naime, da odluke toga IO-a nemaju legitimitet dok su u njemu Mamić, Uljan i Vićan. Usto, većinu od 25 glasova skupštinara na posljednjoj sjednici imao je Štimac.
brlekovič kao legalist prvo mora svoje grijehe nabrojati , a onda nekog drugog kritizirati , na njegovoj skuštini bilo je puno toga što je direkno kršenje zakona ,. a najpoznatiji slučaj je kad mu nevidljiva osoba glasa , a da nije uopče prisutna neka onda tu poštuje hrvatske zakone ovaj neuspjeli pravnik i neka kaže da istina je to i mi moramo tu skupštinu ponoštit pošto je statutarno napravljena pogreška zbog priznatog glasanja koje nije urađeno po zakonu , a ne da mi tu prodaje pamet , a on radi krivično djelo jer priznaje i pokuša prevariti narod , mada smo svi vidjeli kako se je glasalo i zato treba država pozvati štimca i brlekoviča na odgovornost