TREBALO SE RASPRAVLJATI

Uvodi li se plavi karton u nogomet? Zapelo je, oglasili se iz odbora za pravila

Ženeva: Polufinalni susret Lige prvaka mladih između Sportinga i AZ Alkmaara
Luka Stanzl/PIXSELL
02.03.2024.
u 15:33

U priopćenju nakon skupštine, IFAB je spomenuo još samo dva protokola za pomoć sucima u kontroli ponašanja igrača. Potvrdili su uvođenje takozvane kapetanske zone, gdje je samo kapetan mogao prići sucu, kao i pravo suca da nakratko prekine utakmicu ako među igračima obje momčadi bude "vruće krvi".

Međunarodni odbor za nogometna pravila (IFAB) održao je skupštinu u Glasgowu na kojoj bi trebala biti glavna rasprava o širem uvođenju plavog kartona za privremena isključenja nogometaša na utakmicama, ali se u toj novini u nogometu ipak nije raspravljalo. Kako prenosi njemačka tiskovna agencija dpa, ideja je bila da se novo uvođenje plavog kartona isproba i na nekim od najviših nogometnih razina, poput Engleskog kupa, ali  o tome praktički nije bilo govora u Glasgowu.

Kako je IFAB rekao u priopćenju za javnost, oni su samo poboljšali trenutne smjernice za suspenzije u omladinskom i dječjem nogometu. “Na neko šire uvođenje privremenih isključenja računat ćemo tek kada se saznaju učinci tih promjena”, dodaju u IFAB.

Krajem studenog, IFAB je preporučio isprobavanje kraćih disciplinskih kazni između utakmica kao dio značajnog napora da se smanji nedolično ponašanje igrača. Na tadašnjem godišnjem poslovnom sastanku u Londonu, Odbor za nogometna pravila podržao je ideju suspenzije igrača zbog taktičkih prekršaja, jezika i općenito neprimjerenog ponašanja na nogometnim utakmicama.

Vremenske kazne uvedene su u engleski nogomet na nižoj razini 2019. kako bi se podigla razina poštovanja i sportskog ponašanja. Medijski napisi o plavom kartonu objavljeni u veljači naišli su na brojne negativne reakcije na društvenim mrežama, a javno su se protivili i neki stručnjaci, treneri i igrači. Predsjednik FIFA-e Gianni Infantino također je u petak rekao da nije upoznat s korištenjem plavih kartona na testovima, a također je naglasio da je FIFA u potpunosti protiv ove ideje.

U priopćenju nakon skupštine, IFAB je spomenuo još samo dva protokola za pomoć sucima u kontroli ponašanja igrača. Potvrdili su uvođenje takozvane kapetanske zone, gdje je samo kapetan mogao prići sucu, kao i pravo suca da nakratko prekine utakmicu ako među igračima obje momčadi bude "vruće krvi".

 
 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije