Objavljeno vijesti danas: 5
07.07.2021. u 20:55
Dinamo je u prvoj utakmici prvog pretkola Lige prvaka na Maksimiru svladao Valur s 3:2.

U prvom susretu prvog pretkola nogometne Lige prvaka Dinamo je na Maksimiru pobijedio islandskog prvaka Valur sa 3-2 primivši dva gola u posljednjim minutama susreta.

Dinamo je imao 3-0 i kazneni udarac u 82. minuti koji Ademi nije realizirao nakon čega je uslijedio šok. U samoj završnici susreta gosti su zabili dva gola i potpuno zakomplicirali situaciju uoči uzvrata koji je idućeg tjedna.

Golove za hrvatskog prvaka zabili su Arijan Ademi (8, 72) i Lovro Majer (42-11m), a za goste Kristinn Sigurdsson (88) i Andri Adolphsson (90). Dinamo je u 82. minuti imao i kazneni udarac kojeg kapetan Ademi nije uspio realizirati.

Uzvratni susret je 13. srpnja u Reykjaviku, a plavi će u slučaju prolaza u drugom pretkolu igrati protiv ciparske Omonije.

Dinamo nikada ovako rano nije počeo europsku sezonu, a protiv Islanđana bio je oslabljen neigranjem najboljih igrača koji su dobili slobodno zbog nastupa na Europskom prvenstvu.

Nakon visemjesečne pauze na Maksimir su se vratili i navijači. Na stadion su mogli samo oni s covid potvrdom, a bilo je tek nešto više od 1.000 gledatelja.

Damir Krznar je na teren poslao sastav: Zagorac na golu, stoperi su bili Lauritsen i Theophile-Catherine, desno Stojanović, a lijevo Štefulj. U vezi su igrali Ademi, Mišić, i Jakić, na krilima Majer i Menalo, a u napadu je od prve minute igrao Čop.

Međutim, i u šarenom sastavu Dinamo nije imao problema protiv islandskog prvaka. Plavi su od prve minute dominirali i mogli su daleko uvjerljivije slaviti.

Dinamo je poveo već u osmoj minuti. Majer je ubacio iz kornera, a Ademi primrio loptu prsima i potom zabio za 1-0. U 15. minuti sjajnu priliku je imao Duje Čop, no pucao je ravno u islandskog vratara.

Četiri minute kasnije u izglednoj prilici je bio i Menalo, no njegov udarac je uspio blokirati gostujući branič.

U 42. minuti Dinamo je stigao i do drugog gola. Hedlund je srušio Čopa skrivivši kazneni udarac koji je Majer sigurno realizirao.

Na otvaranju drugog dijela ritam igre je malo pao, no u 72. minuti je sijevnula Dinamova kontra. Majer je sjajno proigrao Kastratija na desnoj strani, ova je sjurio prema kaznenom prostoru poslavši loptu na drugu stranu gdje je natrčao Ademi i pogodio za 3-0.

Najbolju priliku gosti su imali u 79. minuti, Adolphsson je opasno zaprijetio, no Zagorac je odlično reagirao.

Najbolji igrač utakmice Arijan Ademi u 82. minuti je mogao upisati i "hat-trick", no nije uspio realizirati jedanaesterac. Slabo je pucao i Hannes Halldorsson je zaustavio njegov udarac.

Pet minuta kasnije jedanaesterac su dobili i gosti. Stojanović je oborio Tryggvasona, a kosovski sudac Nuza pokazao na bijelu točku. Zagorac je obranio udarac Sigurdssonu, no gostujući napadač je pospremio odbijanac u mrežu.

Samo dvije minute kasnije Valur je zabio i drugi gol smanjivši na 2-3. Gosti su iskoristili veliku pogrešku Lauritsena koji je želio ispucati loptu, no pogodio je sam sebe u glavu gurnuvši loptu prema Adolphssonu koji je prebacio istrčalog Zagorca za 3-2.

KRAJ (Kraj)

Kraj utakmice! Dinamo je vodio 3:0, imao sve u svojim rukama i promašio penal. Na kraju je završilo 3:2.

90'

Igrat će se pet minuta nadoknade.

Gol
90' (Gol)

Gol za Valur! Adolphsson je zabio nakon što je Laurittsen sam sebe pogodio u glavu.

Gol
88' (Gol)

Gol za Valur! Kristinn Sigurdsson je zabio uz puno sreće. Zagorac mu je obranio udarac, a igrač Sigurdsson je dočekao odbijenu loptu i glavom je proslijedio u mrežu. Zagorac je bio jako blizu.

87'

Penal za Valur! Stojanović je uklizao i srušio protivnika, kosovski sudac je pokazao na bijelu točku.

Zaleđe
85' (Zaleđe)

Mladi Martin Baturina je ušao umjesto Jakića.

83'

Promašen penal! Ademi je izveo jedanaesterac, no vratar Valura mu je obranio. Bacio se i uhvatio loptu.

Penal
82' (Penal)

Jedanaesterac za Dinamo! Ademi je srušen i to će biti penal. Kohler je dobio žuti zbog prekršaja.

76'

Valur je imao najbolju priliku na utakmici, no Zagorac odlično brani!

Zamjena
76' (Zamjena)

Mijenjaju oba trenera. Kod Dinama su u igri Kulenović i Tolić, a izašli su Čop i Majer. Kod Valura su ušli Vall i Ormarsson, a izašli Omarsson i Heimisson.

Gol
72' (Gol)

Gol za Dinamo! Prekrasna lopta Majera za Kastratija koji je dao povratnu, a ona se sretno odbila do Ademija. Kapetan Dinama je siguran i ljevicom gađa za 3:0.

70'

Novi kratki prekid za osvježenje igrača.

Zamjena
67' (Zamjena)

Tri promjene kod Valura. Izlaze Larusson, Pedersen i Sigurdsson, ulaze Adolphsson, Hjaltested i Kohler.

65'

Lijepa kombinacija Kastratija i Stojanovića čiji udarac ide pored gola.

60'

Valur je sada malo pritisnuo, tražili su gosti i jedanaesterac tvrdeći da je Stojanović igrao rukom, no sudac je pokazao da se igra nastavi.

Zamjena
59' (Zamjena)

Dvije promjene kod Dinama. Ušli su Kastrati i Ćuže, a izašli Mišić i Menalo.

Žuti karton
52' (Žuti karton )

Žuti karton dobio je trener Valura Gudjonsson jer je klupa gostiju ometala igru.

46'

Počeo je nastavak.

POLUVRIJEME

Kraj prvog dijela, Dinamo vodi 2:0.

45'

Igrat će se dvije minute nadoknade.

44'

Sjajan pokušaj Majera, vidio je istrčalog Halldorssona i pokušao ga iznenaditi. No, pogodio je gredu.

Gol
41' (Gol)

Gol za Dinamo! Majer je siguran i plavi vode 2:0.

38'

Čop je tukao, no vratar Valura brani. Napadač Dinama prvi je stigao na odbijenu loptu, no srušen je i plavi će imati kazneni udarac. Pucat će Majer.

28'

I dalje gledamo dominaciju Dinama, Zagorac je sasvim besposlen.

23'

Sudac je nakratko zaustavio utakmicu kako bi se igrači mogli osvježiti.

20'

Stojanović je tukao, ali vratar Halldorsson nije imao težak posao.

19'

Nova prilika za Dinamo. Menalo je pobjegao obrani gostiju, no sporo je reagirao i dok je uputio šut igrači Valura su se stigli vratiti i blokirati njegov udarac.

15'

Prilika za Dinamo! Ademi je lijepo ostavio za Čopa koji je tukao ravno u golmana.

8'

Gol za Dinamo! Lopta se nakon kornera odbila do Ademija koji ju je primio na prsa, a onda snažnim udarcem zakucao u mrežu.

5'

Dinamo je od prve minute zagospodario terenom.

1'

Počela je utakmica! Dinamo ima prvi napad.

Maksimir je jako slabo popunjen, a u Zagrebu su 34 stupnja celzija.

Evo i navijača na tribinama.

07.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Utakmica 1. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - Valur. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

DAMIR KRZNAR

– Naš je cilj uvijek ulazak u skupinu europskog natjecanja, naravno da bismo rado da to bude Liga prvaka, ali nećemo plakati budemo li igrali u skupini Europske lige – kazao je trener Dinama Damir Krznar.

Evo kako će Dinamo taktički izgledati.

TRAVNJAK U LOŠEM STANJU

Maksimirski travnjak nije u najboljem stanju, no u Dinamu kažu da će sve biti u redu i da će se moći normalno igrati.

Ako Dinamo prođe u drugo pretkolo (a trebao bi), idući protivnik bit će ciparska Omonia.

SUDAC

Pravdu će danas dijeliti u Europi gotovo nepoznati sudac s Kosova Genc Nuza.

Riječ je o 32-godišnjem sucu koji dosad nije puno sudio u Europi iako je međunarodni sudac postao 2017. godine. Sudio je u samo tri kvalifikacijske utakmice Europske lige te u kvalifikacijama za europska prvenstva reprezentacija do 17 i do 21 godine.

No iza sebe na Kosovu ima jako puno odrađenih utakmica, 127 prvoligaških susreta i 24 kup-utakmice.

Bio je proglašen i najboljim sucem Kosova, nadamo se da nakon utakmice u srijedu s Valurom neće biti potrebe pisati o suđenju i sucu, da će svoj posao dobro obaviti.

VALUR

Halldorsson; Saevarsson, Starke Hedlund, Omarsson, Christiansen;  Heimisson, H. Sigurdsson; Larusson, K. Sigurdsson, Tryggvasson; Pedersen

DINAMO

Zagorac; Stojanović, Theophile, Lauritsen, Štefulj; Mišić, Jakić, Ademi; Majer, Čop, Menalo

Stigli su i sastavi. Za Dinamo će krenuti neobična početna postava.

Nakon dugo vremena na Maksimir se vraćaju i gledalji koji mogu ući s covid-potvrdama.

Protivnik je islandski Valur s kojim ne bi trebalo biti problema. Prvi susret se na Maksimiru igra od 19 sati, uzvrat je idućeg tjedna na Islandu.

POČINJEMO

Dobar dan i dobro došli na početak europskog puta Dinama. Modri nikad ranije nisu igrali u Europi, zbog promjena i uvođenja Konferencijske lige plavi počinju u prvom pretkolo Lige prvaka.