Europski sud pravde u Luksemburgu je donio presudu u korist osnivanja Europske Superlige, projekta utemeljenom na privatnom modelu natjecanja za najbogatije i najmoćnije klubove u Europi.
Nakon što je predstavljen u travnju 2021. godine, taj projekt je krovna europska nogometna organizacija Uefa zajedno s krovnom svjetskom nogometnom organizacijom Fifom brzo ugasila prijetivši velikim sankcijama.
Prema presudi Europskog sud pravde istaknuto je da su Uefa i Fifa zloupotrijebile svoju moć te da u skladu sa svim zakonima Europska Superliga može biti pokrenuta.
- Činjenica da su Fifa i Uefa intervenirale i zaustavile projekt međuklupskog nogometnog natjecanja kao što je Superliga se protivi zakonu - službeno je priopćenje Europskog suda pravde.
Nedugo nakon odluke Europskog suda predstavljen je koncept Superlige. Plan je da se u njoj natječu 64 kluba raspoređena u tri ranga natjecanja - zvjezdanom (star), zlatnom (gold) i plavom (blue). Zvjezdana i zlatna liga imat će po 16 klubova (dvije skupine s po osam klubova), plava 32 kluba (četiri skupine po osam). Klubovi iz nižih rangova moći će izboriti plasman u one više, a tako da će biti i ispadanja u niže rangove.
Natjecanje u Superligi bilo bi podijeljeno na dvije faze. Prva bi se igrala po ligaškom sustavu, a svaka momčad odigrala bi 14 utakmica, sedam kod kuće i sedam u gostima. Najuspješniji klubovi izborili bi drugu fazu - nokaut fazu natjecanja.
Nokaut-faza sastojala bi se od četvrtfinala i polufinala na dvije utakmice, kao i finala na neutralnom terenu. Utakmice bi se igrale sredinom tjedna i ne bi utjecale na nacionalna prvenstva.
Perez je istaknuo da će Superliga biti otvorena i "kompatibilna s nacionalnim prvenstvima", što bi, piše Mundo Deportivo, trebalo podrazumijevati da bi se klubovi mogli kvalificirati za nju preko svojih domaćih prvenstava. S klubovima koji bi trebali sudjelovati već se razgovaralo tijekom godine.
Još nije poznato koji je ključ za sudjelovanje u prvom i drugom rangu (vjerojatno bi se tu našli najbogatiji europski klubovi), dok bi u treći ulazilo 20 od 32 kluba prema rezultatima iz nacionalnih prvenstava.
Katalonski list dodaje da će Real Madrid i Barcelona dobiti po milijardu eura sudske odštete jer su ostali jedini osnivači i nositelji projekta. Brojni investitori žele uložiti u natjecanje kako bi ono što prije počelo, a osnivači Superlige također su naglasili da će prijenosi utakmica biti besplatni.
Samo upropaštavaju nogomet.