Towerruning natjecanje

Život profesionalnog trkača stepenicama: 'Na najdužim utrkama trči se i preko 100 katova'

towerrunning
Foto: Ustupljena fotografija
1/8
30.01.2025.
u 12:49
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Možda nikada niste čuli za ovaj sport, i na prvi pogled mogao bi vam se činiti kao nešto obično, gotovo svakodnevno, što svatko može. No, osoba koja se njime bavi otkrila nam je sasvim drugu stranu – neobičnog, ali izuzetno zahtjevnog sporta koji ipak nije za svakoga.

Kad pomislimo na ekstremne sportove, možda nam na pamet prvo padnu planinarenje na Himalaji, ultramaratoni po Sahari ili zaron u dubine oceana. No, jedan sport koji se možda ne čini tako ekstremnim na prvu, a zapravo iziskuje nevjerojatnu izdržljivost, brzinu i mentalnu snagu, jest towerrunning. Zamislite da se nalazite u podnožju nebodera ili na početku beskonačnih stubišta, a vaš jedini zadatak je u što kraćem roku doći na vrh. To je izazov s kojim se svakodnevno suočava Ivan Vuletić, strastveni sportaš i sudionik brojnih međunarodnih towerrunning natjecanja.

- Towerrunning je sport u kojem je cilj u što kraćem roku popeti se uz određeni broj stepenica, bilo da se radi o vanjskim ili unutarnjim stubama. Natjecanja su organizirana tako da natjecatelji startaju jedan po jedan, najčešće s razmakom od 30 sekundi između njih. Specifičnost ovog sporta je ta da dok ne stignemo na cilj, ne znamo na kojoj smo poziciji, što znači da uvijek moramo dati sve od sebe kako bismo osigurali što bolji plasman. Pravila utrke dopuštaju korištenje rukohvata i preskakanje stepenica, dok je jedina zabrana ometanje drugog trkača u slučaju pretjecanja. Zahtjevnost utrka je iznimno velika, napor je maksimalan, a na najdužim utrkama trči se i preko 100 katova – objašnjava Ivan koji je prvi je put zakoračio u svijet towerrunninga 2016. godine u svom rodnom gradu Rijeci, na utrci poznatoj kao "539 skok" koja se održava na legendarnim Trsatskim stubama. U to vrijeme bio je atletičar specijaliziran za srednje pruge, a ovu utrku vidio je kao priliku za izazov i zabavu. No sudjelovanje na toj utrci otvorilo mu je vrata u jedan posve novi svijet.

Foto: Ustupljena fotografija

- Godine 2023. srušio sam rekord upravo na toj utrci i ostvario svoj cilj: postao sam jedini čovjek koji je službeno pretrčao Trsatske stube ispod 3 minute. Nakon te utrke počeo sam istraživati postoje li slične utrke, i tako je sve krenulo – kaže.

No, kako izgleda život profesionalnog tower runnera? Koji su najveći izazovi ovog sporta i kako se snalazi s organizacijom, treninzima i natjecanjima diljem svijeta?

Što je najizazovnije u towerrunningu – je li to fizička kondicija, mentalna izdržljivost ili nešto treće?
U towerrunningu na rezultat utječe veliki broj faktora. Uz izdržljivost i snagu, ključnu ulogu igraju i mentalna snaga te koncentracija, kako tijekom utrke, tako i prije samog starta. Taktika je također iznimno važna, jer je svako stubište jedinstveno, što zahtijeva prilagodbu pristupa. Primjerice, na nekim stubištima katovi su duži, na drugima kraći, stepenice mogu biti više ili niže, a rukohvati ponekad mogu biti od velike pomoći, dok na drugim mjestima nisu učinkoviti. Zbog toga je za svaku utrku potrebno detaljno proučiti konfiguraciju stubišta, jer svaka sekunda može napraviti razliku između pobjede i poraza.

Foto: Ustupljena fotografija

Koje su fizičke i mentalne pripreme ključne za uspjeh u ovom sportu? Imate li neku posebnu rutinu?
Ključno je biti svjestan svoje trenutne forme i prema tome prilagoditi očekivanja. To dolazi s iskustvom, a u većini slučajeva nema velikih iznenađenja – koliko se treniralo, takav će biti i rezultat. Razumijevanje vlastitih mogućnosti i postavljanje realnih ciljeva pomaže ne samo u postizanju najboljeg mogućeg rezultata, već i u očuvanju motivacije za buduće utrke.

Što biste poručili svima koji razmišljaju o tome da se okušaju u tower runningu – kako započeti i što očekivati?
Towerrunning je sport u porastu, s rastućim brojem sportaša i utrka svake godine. Preporučio bih ga svima koji žele odraditi kvalitetan trening, ali nemaju puno vremena. Zbog iznimnog intenziteta, koji je višestruko veći nego kod trčanja po ravnom, trening na stepenicama ne zahtijeva puno vremena – iscrpite se brže, ali postižete učinak jednak trčanju koje bi trajalo dvostruko duže.

Osim toga, primijetio sam da mi je bavljenje trčanjem po stepenicama značajno poboljšalo brzinu i na ravnim stazama, što je još jedan od benefita ovog jedinstvenog sporta.

Foto: Ustupljena fotografija

Imate li neko posebno iskustvo kada Vam je stabilna povezanost bila ključna za koordinaciju ili sigurnost na putu?
Otkad koristim A1 mrežu, jedino na što moram paziti je da mi se mobitel ne isprazni. Upravo zato ponekad nosim i dva mobitela sa sobom, kako bih uvijek bio siguran da imam uređaj spreman za korištenje, bilo za komunikaciju, navigaciju ili praćenje natjecanja.

Koliko je tijekom natjecanja važno biti povezan s timom, obitelji ili pratiteljima i kako Vam A1 mreža pomaže u tome?
Kada putujem na natjecanja, vrlo često komuniciramo s organizatorima putem internih grupa, zbog čega mi je izuzetno važna pouzdana mreža koja mi omogućuje nesmetanu komunikaciju. Osim toga, kvalitetna mreža mi služi i za održavanje kontakta s obitelji i prijateljima, koji ponekad ostaju budni cijelu noć kako bi saznali rezultate mojih utrka. Budući da se često natječem na drugim kontinentima, gdje je razlika u vremenskim zonama velika, ova povezanost mi puno znači, kako u natjecateljskom, tako i u osobnom smislu.

Foto: Ustupljena fotografija

Koliko Vas je obogatilo iskustvo putovanja i sudjelovanja na ovakvim natjecanjima – što ste naučili o sebi i svijetu?
Jedna od posebnih čari ovog sporta je činjenica da se utrke održavaju diljem svijeta. Do sada sam posjetio 20 država i na tome ne planiram stati. Već imam planove za posjet novim zemljama ove godine. Kada putujem u novu državu, trudim se ostati nekoliko dana kako bih bolje upoznao kulturu i stekao širi uvid u način života ljudi u različitim dijelovima svijeta. U današnje vrijeme, uz pomoć mobitela i stabilne internetske veze, moguće se snaći gotovo bilo gdje na svijetu. Što se toga tiče, A1 mreža mi uvijek pruža pouzdanu podršku tijekom svih mojih putovanja.


Najbolja mreža je ona koju ne primjećuješ

Baš kao i na utrkama, gdje sekunde odlučuju, tako i u svakodnevnom životu stabilna povezanost može biti ključna. Ivanova priča dokazuje da je najbolja mreža ona koju ne primjećujemo – ali kad je najpotrebnija, ona je uvijek tu, pouzdana i uvijek dostupna. Bilo da ste u središtu grada ili na vrhu tornja, A1 osigurava da ste uvijek povezani s onim što vam je najvažnije. čak i na najnepristupačnijim lokacijama. Tko zna, možda će upravo Ivanova priča inspirirati nekoga od vas da zakorači u svijet towerrunninga – ili barem u svijet beskrajnih mogućnosti koje pruža stabilna A1 mreža.

Sadržaj nastao u suradnji s A1 Hrvatska

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije