Manji porezi, osobito za srednju klasu, manje socijalnih davanja, ali i manji troškovi države, glavne su značajke novoga proračuna, prvoga koji je britanska Konzervativna vlada sama sastavila u posljednjih 19 godina.
Najavljeno je povećanje neoporezivog dijela osobnih primanja, ali i snižavanje najviše porezne stope sa 45 na 40 posto, što bi mogao biti ustupak onim najbogatijima. Ministar financija George Osborne kazao je da će proračun stvoriti čvrste temelje za bolju i sigurniju budućnost cijele nacije. Riječ je o rezanju od ukupno 12 milijardi funti, a ono će se provoditi u nekoliko faza u iduće naredne četiri godine. Premijer David Cameron kazao je da je potpuno besmisleno oporezovati one koji zarađuju malo, a onda im novac vraćati kroz socijalne programe.
Analitičari kažu da nova proračunska filozofija želi ljude stimulirati da rade, a ne da beskonačno budu na socijalnoj pomoći. No, vlada premijera Camerona kani uštedjeti 1,6 milijardi funti na bespovratnim stipendijama koje su dosada dobivali studenti slabog imovinskog stanja. On te stipendije želi pretvoriti u pozajmice koje bi studenti vraćali nakon diplome. No studentske organizacije upozoravaju da bi tova mjera mogla one najsiromašnije potpuno obeshrabriti i udaljiti od upisa na sveučilišta.
>>'Markiavelizam' je Njemačkoj donio hegemoniju u Europi
>>Grabar-Kitarović raspravljala s Cameronom o stanju u jugoistočnoj Europi
super članak iz VB samo što ja imam od tog ?