Preživjeli su stravičan masakr na norveškom otočiću Utoyi koji je počinio Andres Behring Breivik, a sada su svijetu otkrili svoje rane. Oni rijetki čije se ime 22. srpnja 2011. nije našlo na popisu 69 poginulih i danas žive s bolnim sjećanjima, traumama i posljedicama, koje je fotografkinja Andrea Gjestvang pokušala približiti u seriji portreta žrtava. Ciklus ''Jedan dan u povijesti'' ne libi se, piše Slate, pokazati njihove fizičke rane, ali i dočarati one psihičke, duševne, izvana nevidljive, koje su im promijenile te im svakodnevno diktiraju živote.
Jedna od žrtava je i 15-godišnja Ylva Helen Schwenke. – Nosim svoje ožiljke s dignitetom jer znam da sam ih primila za nešto u što vjerujem – kaže djevojka koja je primila pet metaka. Eirin Kristin Kjær (20) upucana je tri puta dok je pokušavala spasiti prijatelja. Nije joj problem svijetu pokazati svoje rane. S traumama se bori i Iselin Rose Borch (15) koja od pokolja teško nalazi mir i pati od nesanice. – Bojala sam se mraka i imala sam užasne noćne more. Onda mi je majka kupila psa i spavanje s njim mi pomaže – povjerila se Iselin Rose.
Fotografije koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim dirnule su i žiri natjecanja 2013 Sony World Photography Awards koji je fotografkinji dodijelio nagradu L'Iris d'Or.
– Ovaj projekt učinio je od mene profesionalnog fotografa. Nije bilo moguće fotografirati djecu i slušati njihova iskustva s emocionalnom distancom. Ali ne bojim se uključiti svoje osjećaje u posao – kazala je Andrea Gjestvang, sretna što ljudi shvaćaju koliko preživjeloj djeci znači potpora javnosti i okoline.
>>Breivik se prijavio na fakultet, želi studirati političke znanosti