Uz mame i tate, na rodiljski dopust u Njemačkoj uskoro će moći ići i bake i djedovi! Ovu ideju u novi zakonski prijedlog već je pretvorila njemačka ministrica obitelji Kristina Schröder (CDU). Najmlađa njemačka ministrica, demokršćanka Katarina Schröder (35) omogućit će plaćeni rodiljski dopust za djedove i bake koji se, naravno, odnosi na one djedove i bake koji su još u radnom odnosu. Na taj bi način roditeljima omogućila da u naponu snage, umjesto da čuvaju djecu, razvijaju svoju poslovnu karijeru.
Zakon predviđa da bake i djedovi mogu uzeti dopust za brigu o unucima do njihove treće godine života, a on bi bio ograničen samo za one djedove i bake koji rade u tvrtkama s više od 15 zaposlenih. Prema nekim računicama, oko 300.000 zaposlenih djedova i baka u Njemačkoj imalo bi pravo na ovu povlasticu, no ministrica Schröder očekuje da bi samo deset posto onih koji bi imali pravo na \"baka – djed dopust\" ovu povlasticu stvarno i koristilo. Ministarstvo rada pripremilo je zakon i nada se da će na snagu stupiti do idućih izbora, koji će se održati u studenom 2013.
– Kristina Schröder u ovome ima punu potporu CDU-a. Svi će biti na dobitku kada se bake i djedovi budu brinuli o svojim unucima i na taj način budu mogli malo rasteretiti roditelje. A to će ojačati i međugeneracijsku solidarnost – kazao je Hermann Gröhe, glavni tajnik CDU-a.
bravo,oni su milijun svjetlosnih godina prije nas...