Rublja je potonula ispod 80 za jedan dolar što je rekordno nizak iznos, panika se širi moskovskim financijskim tržištem. Ruska središnja banka jučer je podigla kamate sa 10,5 na rekordnih 17 posto kako bi zaustavila urušavanje rublje. Međutim, bez uspjeha pa je do kraja dana rublja pala 8,2 posto, na 70,22 za dolara. Bio je to najstrmiji pad rublje u posljednjih 16 godina, a valuta je ove godine izgubila čak 54 posto vrijednosti.
Tako se nakon najgoreg dana u devetomjesečnoj ruskoj financijskoj krizi, nastavlja pad, piše Bloomberg.
Pacific Investment Management Co. Suočen je s ogromnim gubicima u ruskim obveznicama; gotovo svaki rubalj registriran u SAD-u je bezvrijedan, brokeri u New Yorku i Londonu govore klijentima da se rubljima više ne trguje.
U najvećem problemu je ruski privatni sektor. Banke će i do 20 posto dignuti kamate na kredite poduzećima, što će potući poduzetnike. Jedna od najvećih ruskih banaka danas je najavila da će najvećem energetskom holdingu dignuti kamate za kredit na 19 posto. Sugovornici najavljuju da će banke u 2015. padati jedna za drugom, a tvrtke odlaziti u bankrot.
Uzrok potonuću rublje je povezan s padom cijene nafte na globalnom tržištu čemu je pridonio SAD. Rusi su ove godine u rublju upucali 80 milijardi, a samo od OPEC-ove studenačke odluke da ne smanjuje proizvodnju nafte unatoč padu cijene, morali su je financirati s još 6 milijardi dolara. Ostane li cijena nafte oko 60 dolara, Rusiju bi mogla pogoditi najteža recesija od 2009. Rast ruskog BDP-a mogao bi sa 4,7 posto iduće godine pasti na 4,5 posto.
>> Erdogan i Putin ne diraju sporne teme, već dogovaraju suradnju
>> Srozavanjem cijena nafte Amerika dobiva sukobe bez ispaljenog metka
>> Dok Rusija zbog nafte tone, ruke trljaju SAD, Japan, Kina i Europa
Ne samo da je u tijeku napad na rublju,nego je počeo napad na tursku liru.To je posljedica zaokreta Turske prema Rusiji u pogledu nedavnog energetskog sporazuma između dvije zemlje.Okrenu li Turci leđa SAD i NATO,nosonje će tek vidjeti što je to globalna glavobolja za njih.