– Nakon onoga što se dogodilo u Bruxellesu, nismo spremni prihvatiti nijednog migranta u našu zemlju – izjavila je poljska premijerka Beata Szydlo, najavivši tako trend u kojem bi neke zemlje članice EU mogle iskoristiti terorističke napade u Bruxellesu kao argument da ne treba sudjelovati u zbrinjavanju izbjeglica iz Sirije po sustavu kvota koje su izglasane u rujnu prošle godine u Vijeću EU.
Jačat će ksenofobija
Prvi sirijski izbjeglice trebaju po sustavu kvota u travnju biti relocirani iz Grčke u Poljsku, no sada je, čini se, to zaustavljeno jer poljska vlada nakon terorističkih napada u Bruxellesu doživljava migrante kao prijetnju. Politički analitičar Žarko Puhovski vjeruje da takva reakcija ide u korist ciljevima terorista.
– To je dio izvorne strategije onih koji te napade izvode ili organiziraju. Oni žele natjerati drugu stranu na takvu reakciju, da čini ono što bi oni htjeli da učini. Da se zatvore i da pokažu da nisu ništa bolji od ostalih. Kao što su Crvene brigade tjerale liberalnu državu da se pokaže autoritarnom – kaže Puhovski.
Po istom principu, u korist teroristima tzv. Islamske države ide i reakcija onih Europljana koji na prosvjedima protiv dolaska migranata u Njemačku nose križarske simbole i nazivaju sami sebe križarima, što je pojam koji koristi i ISIL kada u preuzimanju odgovornosti za počinjene napade naziva europske zemlje “križarskim” zemljama.
Poljska je jedina članica Višegradske skupine koja je u rujnu 2015. u Vijeću EU glasala za uvođenje kvota. Iako su nakon izglasavanja postale pravno obvezujuće, čak i za zemlje koje su glasale protiv i bile preglasane, kvote još nisu zaživjele u stvarnosti, ali na posljednjem summitu EU sve su zemlje članice dobile požurnicu da što prije ispune svoje obveze koje proizlaze iz kvota jer o tome ovisi dogovor koji je Europska unija sklopila s Turskom o zatvaranju migrantske rute.
Glasnogovornik njemačke kancelarke Angele Merkel u utorak je poručio da će nas “odvratni napadi u Bruxellesu povezati sve zajedno u solidarnosti prema žrtvama i odlučnosti protiv terorista”, misleći i na solidarnost sa žrtvama koje bježe od rata u Siriji. No, analitičari poput Mujtabe Rahmana iz ugledne konzultantske kuće Eurasia Group vjeruju da će teroristički napadi, upravo suprotno, umjesto solidarnosti pojačati ksenofobiju i protuimigrantske osjećaje, koji su već sada ojačali tijekom izbjegličke krize.
Zloupotreba migrantske rute
Podaci iz istrage nakon napada u Parizu i Bruxellesu govore da su neki od terorista zloupotrijebili otvorenu migrantsku rutu kako bi se iz Sirije neopaženo prebacili u EU. – Stranke desnice diljem EU, pogotovo stranka Alternativa za Njemačku, povezuju i nastavit će povezivati izbjeglice s terorizmom – rekao je Rahman za New York Times.
>>'Pripremite se za invaziju ilegalnih imigranata'
>>Orban: Hoće li Europa shvatiti da migrantski val treba potpuno zaustaviti?
a tko su teroristi ? orban,i vojska,policija