'Univerzalna usluga'

Brzi će internet od 1. siječnja postati pravo svakog građanina

internet
Foto: Goran Kovacic/pixsell
29.12.2014.
u 11:07

HT će razumne zahtjeve u pravilu realizirati u roku 30 dana, kaže Lubura

Poput Finske i Španjolske, Hrvatska će od 1. siječnja 2015. postati treća država na svijetu u kojoj je brzi internet zakonsko pravo svakog građanina. Naime, od 1. siječnja najmanja propisana brzina interneta smije biti jedan megabit u sekundi (1 Mbit/s), odlučio je regulator telekomunikacijskog tržišta HAKOM. Tu uslugu građanima na njihovoj fiksnoj lokaciji mora omogućiti Hrvatski telekom, kao operator univerzalne telekomunikacijske usluge.

Razuman zahtjev

– Riječ je o osnovnoj usluzi na koju svi imaju pravo. I do sada je postojala ta odredba, no osiguravala je tek pristup internetu brzinom od samo 144 kbit/s, što doista nije bilo dovoljno, te je ovo povećanje na 1 Mbit/s hvalevrijedan potez HAKOM-a – smatra Đuro Lubura, predsjednik potrošačke udruge Telekom.

Univerzalna usluga namijenjena je korisnicima koji svoje potrebe ne mogu ostvariti kroz komercijalne ponude operatora. Primjerice, živite li na mjestu gdje vam nijedan operator nije u mogućnosti ponuditi brzi pristup internetu, imate pravo tražiti od HT-a da vam osigura univerzalnu uslugu pristupa internetu brzinom od najmanje 1 Mbit/s.

– Takav zahtjev mora biti razuman, što znači da ne možete zahtijevati uslugu u vikendici na vrhu nepristupačnog brda gdje nema ni struje, a HT će razumne zahtjeve u pravilu realizirati u roku od 30 dana – objašnjava Lubura. Što je razuman zahtjev na kraju će procjenjivati HAKOM. Naime, zahtjevi se podnose HT-u, no u HT-u mogu i odbiti zahtjev. U tom se slučaju korisnici mogu požaliti HAKOM-u, a HAKOM će konačno odlučiti je li zahtjev razuman i ostvariv ili nije.

Iako HT još nije službeno objavio cijene ove usluge, a trebao bi do kraja ove godine, treba znati da će ova univerzalna usluga pristupa internetu brzinom 1 Mbit/s biti tek neznatno jeftinija od komercijalnih ponuda – 15,94 kn jeftinija od komercijalne ponude brzine pristupa 2-4 Mbit/s i 45,94 kn jeftinija od komercijalne ponude brzine pristupa 5-10 Mbit/s.

– Primjerice, ako univerzalnu uslugu pristupa internetu ugovarate uz telefonski priključak, za zajamčenu brzinu od 1 Mbit/s i 15 GB prometa, platit ćete 125,45 kn mjesečno, dok ćete za istu uslugu, ali s neograničenim prometom, platiti 166,44 kn mjesečno.

Ako nemate telefon i želite samo uslugu pristupa internetu, morat ćete platiti dodatnih 75 kuna mjesečno, a uštedu do 20-ak kuna mjesečno možete ostvariti ako se HT-u obvežete na vjernost potpisivanjem ugovorne obveze na 12 mjeseci – ističe Lubura.

Zemljopisna lokacija

Propisi ne definiraju tehnologiju putem koje je operator univerzalnih usluga obvezan omogućiti korisniku pristup internetu minimalne brzine od 1 Mbit/s.

Slijedom navedenog, usluga će biti realizirana primjenom načela tehnološke neutralnosti, što znači da će se ona katkad pružati putem nepokretne infrastrukture, a nekad putem pokretne infrastrukture, kažu u HT-u te dodaju da će nastaviti s ulaganjima u vlastitu infrastrukturu te će kao proglašeni operator univerzalnih usluga u elektroničkim komunikacijama postupiti sukladno obvezi koja je propisana Pravilnikom o univerzalnim uslugama.

Podsjetimo, univerzalne usluge osnovne su usluge koje moraju biti dostupne svim krajnjim korisnicima usluga po pristupačnoj cijeni na cijelom području RH, na temelju razumnog zahtjeva krajnjeg korisnika, neovisno o njihovoj zemljopisnoj lokaciji.

>> Potražnja za internetom i internetskim prometom neprekidno raste

Komentara 8

DA
darkog
13:23 29.12.2014.

ovo je komično

BU
Buby24
12:49 01.01.2015.

Brzi internet 1Mb/s hahahahahahaha

ST
strsljen2013
12:56 01.01.2015.

Dobro došli u Hrvatsku i sretna vam Nova 2015 te se molite da ne uvedu brzi internet od 1Mb/s.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije