Iza nas je nikad hladnije i kišovitije ljeto, a ni sam početak jeseni nije ništa bolji. Jesu li to znak da je Zemlja na pragu globalnog zahladnjenja i dolaska mini ledenoga doba? To tvrde brojni znanstvenici, koji dokazuju da su osnovni razlog tome promjene na Suncu, njegovu zračenju, smanjivanju magnetne sile kojom djeluje kao i sve manjem broju Sunčevih pjega.
S dolaskom mini ledenoga doba slaže se i profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i akademik Vladimir Paar koji kaže da je jedina dilema samo hoće li ono trajati 10-20 godina, kako kažu znanstvenici iz NASA-e, ili pak i 65-70 godina, kako tvrde ruski stručnjaci.
– Ljudi se ne trebaju plašiti novog mini ledenoga doba jer ono ne znači nikakvu katastrofu. Ono će značiti prosječno niže godišnje temperature, hladnije zime, veće količine kiše... Samim tim postojat će i veća opasnost od poplava. Jednostavno, morat ćemo se pripremiti i priviknuti na nove uvjete života jer ćemo biti prinuđeni na to – tvrdi Paar.
>>Kakve probleme će donijeti klimatske promjene i trebamo li se bojati gladi pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede
>>U ovom nam stoljeću ne prijeti ledeno doba, ali...
>>Sljedeće godine Zemlja bi mogla ući u malo ledeno doba!
Zašto se onda boriti protiv globalnog zagrijavanja i brinuti zbog otapanja ledenjaka, ako nam dolazi ledeno doba?