Hans Asperger, pedijatar po kojem je ime dobio Aspergerov sindrom, surađivao je u nacističkom programu eutanazije. Otkrio je to austrijski povjesničar medicine Herwig Czech istražujući do sada nepregledanu nacističku dokumentaciju te arhive patentnih ureda u kojima je Asperger prijavljivao svoje pronalaske.
Prema Czechu, liječnik koji stoji iza prepoznavanja sindroma koji je jedan od oblika autizma, svojevoljno je hendikepiranu djecu slao u bečku kliniku Am Spiegelgrund gdje su kasnije eutanazirana. Inače, Aspergerov sindrom poremećaj je karakteriziran poteškoćama u društvenoj komunikaciji te ograničenim stereotipnim interesima, a pogađa ljude prosječne, pa i iznadprosječne inteligencije, austrijski liječnik identificirao ga je 1944. godine, no njegovo ime sindrom je ponio tek 1981. Povjesničar ističe kako se Asperger uklopio u nacistički režim te je zbog svoje lojalnosti bio nagrađen napretkom u karijeri.
U klinici Am Spiegelgrund umrlo je 789 djece, većina ih je ubijena smrtonosnom injekcijom ili gušenjem plinom, ostali od bolesti, gladi ili od posljedica eksperimenata. Asperger, koji nije bio nacist, do smrti je tvrdio suprotno, kako ga je proganjao Gestapo zbog odbijanja da im preda autističnu djecu. Ipak, način na koji su napisane dijagnoze koje je Hans Asperger davao djeci s različitim poremećajima otkrivaju izrazitu grubost koja dokazuje kako se on zapravo slagao s načelima nacističke ideologije kada se radi o medicini.
Također, nakon Anschlussa, pripojenja Austrije Trećem Reichu, svoje dijagnoze potpisivao je s Heil Hitler. Navodi se primjer trogodišnje Herthe Schreiber oboljele od encefalitisa koju je, jer je bila “nepodnošljiv teret svojoj majci”, Asperger poslao u Am Spiegelgrund.
Tada su svi doktori morali dijagnoze potpisivati s HH, isto kao sto su kod nas dopise nakon 45 potpisivali s smrt flasizmu ....