neki stručnjaci sumnjičavi

Što je 'deltacron': Nova varijanta koronavirusa ili kontaminacija uzoraka?

Gužve na testiranje ispred Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
1/3
11.01.2022.
u 14:28

Prema Kostrikisu, uzorci koje je analizirao obrađeni su u višestrukim postupcima genetskog sekvenciranja u nekoliko zemalja

Čak i ako ste pomalo otupjeli zbog konstantnih vijesti o COVID-19, ovo bi vam moglo privući pozornost: znanstvenik sa Sveučilišta na Cipru rekao je da je otkrio novi soj koronavirusa koji kombinira karakteristike delte i omikrona.

Leonidos Kostrikis i njegov tim identificirali su 25 slučajeva onoga što profesor biološke znanosti i šef Laboratorija za biotehnologiju i molekularnu virologiju naziva „deltacron“.

Omikron je vrlo zarazan i postao je dominantan soj SARS-CoV-2 u mnogim zemljama. Delta je prošlog ljeta bio dominantan soj širom svijeta. Zaraženi pacijenti imali su znatno veći rizik od hospitalizacije od onih s alfa-sojem virusa, piše Deutsche Welle

Prema Kostrikisu, deltacron ima genetske potpise slične omikronu unutar delta-genoma.

„Vidjet ćemo u budućnosti je li ovaj soj patogeniji ili zarazniji i hoće li prevladati umjesto delte i omikrona", rekao je u petak Kostrikis za ciparski TV kanal Sigma TV.

Razvoj novog soja s potencijalnom sposobnošću da se širi jednako brzo kao omikron ili dovede do težih slučajeva izazvao je isprva zabrinutost. Ali stručnjaci su u međuvremenu doveli u pitanje istinitost Kostrikisovih nalaza.

Tvrdnje o kontaminaciji

„Sekvencije ciparskog 'deltacrona' o kojima je izvještavalo nekoliko velikih medija izgledaju sasvim jasno kao kontaminacija“, napisao je u subotu Thomas Peacock, znanstveni suradnik na Imperial College London's Barclay Laboratory, koji se usredotočio na istraživanje koronavirusa. U drugom tvitu on je dodao da „to nema veze sa 'kvalitetom laboratorija' ili nečim sličnim – ovo se jednostavno povremeno događa svakom laboratoriju za sekvenciranje!

Potom je Kostrikis u nedjelju branio svoje nalaze za američki TV Bloomberg. Identificirani slučajevi „upućuju na evolucijski pritisak na soj predaka da mutira“, što ga je navelo da vjeruje da je došlo do kombinacije delte i omikrona, rekao je on u priopćenju poslanom elektroničkom poštom. Dodao je i da ta kombinacija nije rezultat nečega što se dogodilo samo jednom – kao što je, na primjer, kontaminacija uzoraka u laboratoriju.

Prema Kostrikisu, uzorci koje je analizirao obrađeni su u višestrukim postupcima genetskog sekvenciranja u nekoliko zemalja.

Deltacron ''gotovo sigurno nije'' prava kombinacija dvaju sojeva

Takozvani rekombinantni oblici virusa, kao što je Kostrikisov navodni deltacron, poznat su fenomen. Mogu nastati kada istodobno cirkulira nekoliko sojeva virusa, što se trenutačno događa sa SARS-CoV-2.

Međutim, stručnjaci su istaknuli da sve otkrivene mutacije slične omikronu u delta-genomu leže u jednom dijelu genetske sekvencije – dijelu za koji se zna da je problematičan u određenim procedurama sekvenciranja.

Jeffrey Barrett, direktor Inicijative za genomiku COVID-19 na Institutu Welcome Sanger sa sjedištem u Velikoj Britaniji, upozorava na istraživanje koje je njegov institut obavio na tu temu, što ga navodi na to da vjeruje kako navodni soj deltacrona „gotovo sigurno nije biološki rekombinant delte i omikrona.“

Dakle, možemo li jednostavno ignorirati ciparsko otkriće? Malo je rano za to.

Timo Wolf, liječnik i šef odjela za izolaciju visokopatogenih bolesti Sveučilišne klinike u Frankfurtu kaže da je optimist, ali da je za sada oprezan.

„Mislim da ne postoji jak pokazatelj da će ovo izazvati veliki problem“, rekao je Wolf za DW.

Uz to, Wolf je priznao da podatke kao one koje je iznio Kostrikis i dalje treba temeljito provjeravati: „Mislim da ćemo morati pričekati još nekoliko tjedana da bismo bili sasvim sigurni.“

VIDEO Brzi test dovoljan za COVID potvrdu, ali ona će vrijediti samo u Hrvatskoj.

Ključne riječi

Komentara 2

PE
Pericabad
14:54 11.01.2022.

Naravno, tko se pomadao da bi to moglo zavrsiti, taj je bio optimista. Nema vise nikada povratka na staro. Farmaceutske kompanije su preuzele vladavinu i poduzeti ce sve da tako i ostane, pa makar to znacilo da puste svaki mjesec novi soj

DU
Deleted user
14:38 11.01.2022.

Zašto se ne objavi prvo i osnovno gdje se trebaju radit pcr testiranja . sigurno ne na cesti šoping centrima radnim mjestima isključivo se radi u čistim ne kontaminiranim prostorima

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije