PLANET POLITIKE

Tko stoji iza Slovenije?

18.12.2008.
u 16:18

U isto vrijeme sa slovenskom blokadom hrvatskih pregovora, zahtjev za članstvo u EU predala je Crna Gora. Strani su mediji ulazak Podgorice u igru srdačno pozdravili premda je državica daleko od ispunjavanja bilo kakvih kriterija, dok je Milo Đukanović zbog veza s duhanskom mafijom suočen s policijskim istragama u Italiji i Njemačkoj.

Ali i Crna Gora je očito dobrodošla ako se ubacivanjem još jednog igrača u regionalnu igru može kočiti Hrvatska. Odmah valja istaknuti: niti je Hrvatska iz nekog infantilnog “nacionalnog ponosa” odbila ucjene susjeda niti su slovenski političari djeca koja se igraju nekim novim granicama na moru, za koje dobro znaju da im nikakva arbitraža ne može staviti pod božićni bor.

Problemi sežu mnogo dublje. Uspostavom suverene Hrvatske prekinuta je dotadašnja ravnoteža sila čiji je faktor bila Jugoslavija. Danas je RH zbog svojeg položaja na istočnoj obali Jadrana ključni faktor nove konstelacije snaga, koja tek nastaje. Uključivanjem Republike Hrvatske u EU znatno bi ojačala srednja Europa.

To ne gledaju sa simpatijama neke skandinavske zemlje. Ne gleda ni Nizozemska, koja sve više uplovljava u konzervativne vode i prisjeća se svoje nekadašnje važnosti, te naravno Engleska. Munjevit uspon Hrvatske i prije svega činjenica da bi ona već 2009. završila pristupne pregovore s EU za njih nije prihvatljivo.

Dakako, prema van govore upravo suprotno. No, Slovenija im je dobrodošao saveznik. Ona je članica EU pa je već samim tim na sceni i može djelovati, a kada je riječ o Hrvatskoj, Slovenija se ne ustručava ni od “prljanja ruku” jer dobro zna da će ulaskom Hrvatske u EU prestati njena toliko razvikana uloga “prozora na Zapad”, a moguće je da pristupom Hrvatske izgubi i svoj dosadašnji gospodarski primat.

S druge strane, situacija u jugoistočnoj Europi još je veoma nestabilna, prije svega u BiH, koja je daleko od funkcioniranja normalne europske države. Gledano očima skandinavskih, nizozemskih i engleskih diplomata, Hrvatska je još u žarištu te krizne regije. Za razliku od Srbije, koja je poražena u ratu, koja je izgubila Kosovo, Hrvatska je “vrlo dobro prošla”, tako razmišljaju. Ima stabilnu državu i odličan teritorij, predugu obalu, autoceste.

Neki strani diplomati i novinari, čak i njemački i austrijski, ne kriju da ih zbog Srbije “peče savjest”. Strahuju da bi Srbija mogla daleko zaostati iza Hrvatske, pa bi čak mogla potpuno izgubiti priključak za EU. Slovensko kočenje proširenja im dobro dođe.

Hrvatska mora djelovati staloženo i hladne glave. Nikada ne smije smetnuti s uma da njeno vrijeme tek dolazi.

Želite prijaviti greške?