Val rasprodaja zapljusnuo azijske burze

13.11.2008.
u 08:45

Azijske burze zapljusnuo je jutros novi val rasprodaje dionica zbog sumnji ulagača u učinkovitost mjera američke vlade za sanaciju banaka, novih naznaka slabljenja najvećih gospodarstava i niza upozorenja kompanija o pogoršanju uvjeta poslovanja.

Na tokijskoj je burzi indeks Nikkei jutros potonuo 5,3 posto, dok je oko 8 sati indeks Hang Seng na burzi u Hong Kongu bio na gubitku više od 5 posto. Cijene dionica u Australiji pale su gotovo 6 posto, a u Južnoj Koreji i Tajvanu više od 4 posto.

Osim Kine, gdje su jutros cijene dionica osjetno porasle zbog nade ulagača da će vlada uskoro početi s primjenom plana za poticanje gospodarstva, na svim ostalim azijskim burzama vodeći indeksi tonu. Zbog toga je jutros indeks MSCI azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, zaronio 5,7 posto.

Posljedica je to jučerašnjeg pada cijena dionica na Wall Streetu od oko 5 posto, zbog iznenađujućeg zaokreta američke vlade u načinu sanacije financijskog sustava i niza loših vijesti iz američkih kompanija.

Najava američkog ministra financija Henryja Paulsona da vlada odustaje od otkupa loših kredita i da će umjesto toga kupovati udjele u bankama izazvala je nesigurnost na američkim i svjetskim burzama. Premda se taj način, kakav se već provodi u Europi, smatra bržim i učinkovitijim, zaokret američke vlade uznemirio je ulagače. No, Paulson je otklonio svaku mogućnost da se ispriča za svoj potez.

- Nikada se neću ispričavati zbog promjene strategije ili pristupa nakon što su se promijenile neke činjenice - kazao je Paulson.

- Taj zaokret nije baš pozitivno djelovao na kredibilitet ministarstva financija. Izravne investicije u banke brži su i učinkovitiji put prema sanaciji financijskog sustava nego komplicirani sustav aukcija na kojima se otkupljuju loši krediti. No, to je trebalo učiniti odmah, a ne lutati - kaže Alan Ruskin, strateg u tvrtki "RBS Global Banking and Markets".

Obeshrabrujuće djeluju i jutros objavljeni podaci o padu industrijske proizvodnje u Kini u listopadu na najnižu razinu u sedam godina, što pokazuje slabljenje domaće, ali i inozemne potražnje. Ulagači su se nadali da će rast četvrtog po veličini svjetskog gospodarstva ublažiti recesiju u svijetu, no čini se da Kina i sama slabi uzdrmana domino-efektom pokrenutim u SAD-u.

Na slabljenje potražnje i uvjeta poslovanja upozorile su jučer brojne američke kompanije. Ulagače je ponajviše šokirao Intel, najveći svjetski proizvođač čipova, upozorenjem da će mu prihodi u četvrtom tromjesečju biti oko milijardu dolara ili 14 posto manji nego što se planiralo zbog pada potražnje u svijetu.

Cijena dionica Intela pala je više od 7 posto, na najnižu razinu u 12 godina, a to je povuklo na dolje cjelokupni elektronički sektor.

Zbog toga su i na azijskim burzama cijene dionica elektroničkih proizvođača, kao što su japanski Sony, Panasonic, Canon i Sharp, te južnokorejski Samsung, jutros snažno pale.

Zbog slabljenja svjetskog gospodarstva, jutros su snažno pale i cijene nafte. Terminska cijena nafte pala je na 55,03 dolara po barelu, najnižu razinu od siječnja 2007. godine, a pale su i cijene metala i drugih sirovina.

(Hina)

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?