Virovitičko-podravska županija izdvaja 160,40 kuna, bitno više od drugoplasirane Krapinsko-zagorske koja izdvaja 38,60 ili trećeplasirane Dubrovačko-neretvanske sa 26,11 kuna.
- Ako se kuća gradi od temelja, tada se društvo gradi od vrtića. U zadnjih godinu i pol dana, na našem području je otvoreno sedam novih vrtića, a sredstva za gradnju novih, bila su odobrena za njih deset, te za jednu dogradnju. Tu je i novoizgrađeni Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju u Virovitici koji se također bavi i predškolskim obrazovanjem. Svim tim projektima gradimo budućnost naše djece, oni predstavljaju poboljšanje kvalitetnijeg života u manjim sredinama, poticaj mladima da ostaju u njima, naravno, svojevrsnu demografsku mjeru, poticaj da šire svoje obitelji – kazao je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.
Ti podaci su na tragu istraživanja UNICEF-a, koje je objavljeno u nedavno izdanoj publikaciji „Kako do vrtića za sve?“, prema kojima je, u razdoblju od 2012. do 2018. godine, Virovitičko-podravska županija bila među sedam HR županija po najvećem rastu obuhvaćene djece u program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Ako se gleda svojevrsna „nadogradnja predškolskog obrazovanja“ također prema podacima Ministarstva financija, gledajući izdvajanje za stipendije i školarine, Virovitičko-podravska županija zauzima treće mjesto u Hrvatskoj s rastom izdvajanja od 42 posto u navedenom razdoblju, odnosno uz povećanje od 146.020,00 kuna gledajući 2019. u odnosu na 2017. godinu.
Za očekivati je da će ovi rezultati biti još i bolji, jer u zadnje dvije godine, na području Virovitičko-podravske županije otvoreno je devet novih dječjih vrtića.
- Ovo je značajno ulaganje na području naše županije. Još su preostala dva vrtića na našem području koja treba otvoriti. To je zdanje u Suhopolju i dogradnja i uređenje postojećeg u Orahovici. Kada završimo ovaj veliki projekt od 11 novih vrtića, građenih sredstvima Ministarstva poljoprivrede kroz ruralni razvoj, uz potporu Virovitičko-podravske županije, te gradova i općina u kojima se oni nalaze, značajno će se poboljšati obrazovna infrastrukturu, posebice na ruralnim područjima. Kroz nove vrtiće, pomažemo djeci, ali i olakšavamo život roditeljima, jer stvaranje povoljnih uvjeta, kroz što manju cijenu boravka djece u vrtićima, stvaramo preduvjet za ostanak obiteljima i mladih na ovim području. No, i u budućnosti ćemo otvarati nove vrtiće, recimo u Novoj Bukovici. U planu je novi vrtić u Mikleušu i Starom Gracu, ali i dograđivanje postojećih, primjerice u Špišić Bukovici, jer tamo postoji potreba za proširenjem prostora.
Kada svih 11 vrtića bude gotovo, u njima će mjesto imati više od 500 mališana, koji to, prije nisu imali.
U Virovitičko-podravskoj županiji, postoji i ogledni primjer racionalizacije poslovanje dječjih vrtića. Postoji Javna ustanova Dječji vrtić Lipa, i to je prvi ovakav primjer izvrsne suradnje između tri općine s ciljem racionalizacije, efikasnosti i funkcionalnosti u radu. Tri vrtića, s područja tri različite općine, Crnac, Čađavica i Čačinci, su dio jedne javne ustanove, pa umjesto tri ravnatelja, tri tajnika, tri logopeda imaju od svega po jednog. Sjedište je u Čađavici.
– To je dobar primjer kako općine mogu zajedno funkcionirati i smanjiti troškove, biti racionalniji i funkcionalniji – rekao je župan Andrović.
Inače, područje Virovitičko-podravske županije, unazad dvije godine bilježi povećanje broja novorođene djece. U Općoj bolnici Virovitica i u 2021. godini je zabilježen je „baby boom“. Tako je u 2021. godini, rođeno 649-ero djece, odnosno 32 više nego 2020., ali i 73-ero djece više nego u „pretpandemijskoj 2019. godini“.
- Već dvije godine zaredom, na području Virovitičko-podravske županije bilježimo porast broja novorođene djece. Pokazatelj je to dobre socijalne i demografske politike, kako Vlade RH, tako i Virovitičko-podravske županije, gradova i općina, uz brojne subvencije mladim obiteljima i roditeljima koji im daju sigurnost za i perspektivu za budućnost – naglasio je župan Igor Andrović.