Dvadesetšestogodišnji Zagrepčanin bez ijedne kune prihoda kupio je lani dva stana u Zagrebu, a godinu prije toga Audi za 5,1 milijun kuna. Mladi bogataš zajedno sa 2000 drugih pozvan je u Poreznu upravu da dokaže kako je došao do imovine. Prva 42 već su na kućne adrese dobila rješenje da plate čak 26 milijuna kuna poreza. Lov na utajivače poreza počeo je s dolaskom nove vlasti, a osim političke volje da se stane na kraj pranju novca, utajama i izvlačenju kapitala iz tvrtki, lakšu je kontrolu omogućio i novi računalni sustav, kreiran tako da ‘'sam'’ izbaci imena novopečenih vlasnika čiji su prihodi u nerazmjeru s bogatstvom.
Nemir je zavladao u odvjetničkim i liječničkim krugovima, a na listi je i dosta vlasnika tvrtki koje iskazuju skromne prihode i nikakvu dobit, ali su zato njihovi vlasnici kao fizičke osobe pokupovali luksuzna plovila, vozila ili nekretnine. Naš sugovornik iz Ministarstva financija kaže da je na popisima i dosta građana, poput mladog Zagrepčanina, koji nemaju nikakvih prihoda, nisu zaposleni, nemaju tvrtke ni bogate roditelje, a kupuju milijunske nekretnine. Država, prema sadašnjem zakonu, mora čuvati njihov identitet.
– Rašireno je uvjerenje da na popisu dominiraju poznate osobe, ali to baš nije tako. Ima i poznatih, no većinom je riječ o ljudima o kojima se ništa ne zna, mirnim građanima za koje ni susjedi ne znaju da su vlasnici milijunskih nekretnina – kaže naš izvor iz Ministarstva financija. Država zbog zastare može naplatiti porez samo na imovinu kupljenu nakon 2008., no u bazi su i podaci o starijim kupoprodajama. Zakonska osnova za provjeru i razrez poreza postoji već deset godina, ali brzina kojom se sada dolazi do podataka o poreznim obveznicima vezana je uz OIB i novoustrojeni sustav koji se naslanja na taj podatak. Sustav je u punoj funkciji od sredine prošle godine, a državne ga službe i povezane institucije svaki dan nadopunjavaju novim elementima.
Tekstovi kao putokaz
Prijašnjih je godina Porezna uprava dobivala sve podatke o vrijednosti nekretnina iznad 200.000 kuna i vozila iznad 100.000 kupljenih u prethodnoj godini, ali poreznici s kojima smo razgovarali kažu da se slabo radilo po tome jer nije bilo političke volje da se provjerava kako su kupci došli do novca. Sve relevantne državne institucije sada su tako umrežene da se preko OIB-a u najviše minutu-dvije može dohvatiti svaki porezno zanimljiv događaj o poreznom obvezniku, bilo da je riječ o fizičkoj ili pravnoj osobi: promjena imena, adrese, vlasništvo, popis svih tvrtki registriranih na istoj adresi, stjecanje ili prodaja nekretnina, motornih vozila, je li bilo nasljedstva, je li nekretnina kupljena na kredit, vlasništvo nad dionicama, financijske izvještaje Fine, podatke o dohotku i plaćenom porezu pa čak i novinske tekstove koji se na pojavljuju o pravnim i fizičkim osobama na internetskim stranicama vodećih medija. Nekretnine se mogu pretraživati po vrijednosti, lokacijama, vlasništvu. Nepotpuni su samo podaci o plovilima iz Lučke kapetanije.
Vrijedne baze podataka
Pristup povjerljivim podacima ima 1600 zaposlenih u Poreznoj upravi s posebnim ovlastima, koji su dobili nalog da radni dan započnu provjerom najnovijih podataka iz sustava. Crvenim su slovima istaknuti građani koji nemaju nikakav dohodak. Sustav također bilježi i što rade porezni službenici, tako da se prati svaki njihov ulazak u sustav i evidentira što su sve i za koga tražili. Poreznici raspolažu i dragocjenim podacima o tvrtkama, svim njihovim vlasnicima i suvlasnicima, kao i drugim vlasnicima tvrtki koje su registrirane na istoj adresi, tako da više ne mogu imati nikakvog izgovora.
kako saborski zastupnici sa 15,000 kn prihoda imaju kuce i aute u milionskim vrednostima,, odakle Bandicu toliki Milioni to niko negleda,,a na takav nacin se drzava bogati,,krade i otima narodu.