Ukoliko dobijete kaznu za parkiranje u inozemstvu, najbolje je da ju platite brzo i na licu mjesta, upozorava Njemački autoklub ADAC.
Napominju kako se sada u Njemačkoj mogu naplatiti kazne iz svih zemalja EU.
ADAC preporučuje provjeru ispravnosti i vjerodostojnosti stranih novčanih kazni, i tek onda plaćanje. Mnoge zemlje također nude velike popuste ako se kazna odmah ili u kratkom vremenu plati. Ovisno o zemlji i vrsti prometnog prekršaja, iznos se može umanjiti i do 50 posto. U slučaju lažnih novčanih kazni ili nesporazuma, oni koji su pogođeni trebaju potražiti pravni savjet, piše Fenix-magazin.
Strane vlasti neplaćenu će kaznu predati Saveznom uredu za pravosuđe u Bonnu koji je odgovoran za naplatu. ADAC javlja kako se naplaćuju samo iznosi iznad 70 eura s izuzetkom Austrije gdje je ta granica 25 eura. To uključuje novčanu kaznu i sve nastale administrativne troškove.
Međutim, potreban je veći oprez kada primite pismo od stranog odvjetnika ili tvrtke za naplatu dugova zbog prometnog prekršaja u inozemstvu. U posljednjih nekoliko godina od oko pola milijuna Nijemaca zatraženo je da plate na taj način, uglavnom uz vrlo visoke dodatne naknade. Primjerice, navodi ADAC, hrvatski odvjetnici razvili su poslovni model u kojem od njemačkih vozača traže novčane iznose za prekršaje koji su 20 puta veći od lokalnih cijena. ADAC savjetuje pogođene da se u svakom slučaju usprotive takvim pretjeranim zahtjevima i, ako je potrebno, da se posavjetuju s odvjetnikom.
Svatko tko zaprimi obavijest o izvršenju ili poruku ovrhovoditelja o stranoj kazni treba hitnu pravnu podršku kako bi se eventualno mogao braniti od ovrhe u toj zemlji, piše Fenix-magazin.
ADAC upozorava i da u nekim zemljama kazne ističu tek godinama kasnije. Tako onaj tko ne plati kaznu u Italiji može biti odgovoran do pet godina ako inspekcija otkrije da kazna još nije plaćena.
aha, u italiji 5 godina je zastara, a kod nas? zašto se to i kod nas ne uvede? jer ako tamo to nije guljenje, zašto bi bilo kod nas? plus da se kod nas još uvijek vode ratovi dal se javni parking uopće i treba plaćati, tko bi trebao i mogao imati pravo na povlaštenu kartu, što sa stanarima, oni su kupili i vlasnici su stana, ne i javnog parkirališta... to što je parking ispod njihovog prozora ne znači ništa, pa iznad njih je i komad neba, pa što sad... znači, nijemac smatra da se kazne trebaju platiti... ja volim praksu naših na moru, domaćima ne naplaćuju kazne, a strancima naveliko, i još se tomu smiju.