'CroElecto'

Afere naštetile rejtingu HDZ-a: Popularnost manja nego kada su uhićeni članovi Vlade

Zagreb: Andrej Plenković nakon sastanka vladajuće koalicije obratio se medijima
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
24.09.2022.
u 13:37

Stranke koje su popravile svoj rejting predvodi Domovinski pokret sa 7,22 posto. Slijede Socijaldemokrati s 3,32 posto. Prve isplate povećanih mirovina očito su se pozitivno odrazile i na HSU kojeg u rujnu podupire 3,09 posto.

Nakon afera otkrivenih u proteklih mjesec dana, među kojima je ona u INA-i, vladajuća stranka doživjela je značajan pad popularnosti, rezultati su ispitivanja javnog mnijenja "CroElecto". 

HDZ bi biralo 23,94 posto ispitanika, dva postotna boda manje nego u kolovozu. Postotak je to koji je niži i od onog kakav je HDZ zabilježio u ožujku nakon uhićenja članova Vlade. Pad potpore HDZ-u najznačajniji je na sjeveru te istoku Hrvatske.

Rujanski rejting SDP-a iznosi 15,01 posto, a zanimljiv je podatak da je najveći rast SDP zabilježio u zagrebačkoj dionici istraživanja, tamo gdje je nedugo zatim izgubio stranačko vodstvo. Možemo bilježi neznatan pad u odnosu na kolovoz te broji 9,74 posto potpore. Most je, kao i Možemo, u mjesec dana izgubio nekoliko ispitanika, podupire ga 9,74 posto. 

Stranke koje su popravile svoj rejting predvodi Domovinski pokret sa 7,22 posto. Slijede Socijaldemokrati s 3,32 posto. Prve isplate povećanih mirovina očito su se pozitivno odrazile i na HSU kojeg u rujnu podupire 3,09 posto. Osim DP-u, HDZ-ov pad pomogao je i Suverenistima koji bilježe 2,06 posto. 

Iznad jednopostotnog praga još su stranke Centar (1,95%), IDS (1,15%) te Radnička fronta (1,03%), a blizu praga je Fokus (0,92%).

Stranku Ključ Hrvatske podupire 0,69%. Devedesetih godina dvije najveće oporbene stranke danas zajedno nemaju jedan posto potpore: HSS (0,46%), a HSLS (0,34%). Tu su još HSP (0,23%), Stranka rada i solidarnosti te PGS (po 0,11%). Ukupno bi nezavisne liste biralo 1,95% ispitanika, a neodlučnih je 17,64 posto.

Istraživanje je provela agencija 2X1 komunikacije 12.9. – 23.9. na reprezentativnom uzorku od 1041 ispitanika stratificiranom po administrativnoj podjeli Republike Hrvatske na županije i njihove strukture te dodatno mjerenom po društvenim i demografskim značajkama uz brojidbenu pogrješku uzorka +/-3% prema 95- postotnom stupnju pouzdanosti.

VIDEO Koliko zapravo vrijedi 813 ukradeni milijun? Matematičar Toni Milun izračunao: 220 ljudi bi trebalo raditi po 40 godina za taj iznos!

Ključne riječi

Komentara 29

ST
stefj
15:31 24.09.2022.

OK, da maknemo ovu katastrofu od rejting agencije, interesantno je što ljude boli. Evo, bitnije im je da je netko smanjio profit INA-e, nego što je donesen paket mjera protiv krize... Novac koji ionako nikada ne bi vidjeli niti imali koristi od njega, spram onoga da im više novaca ostane u džepu i da tvrtke mogu planirati poslovanje slijedećih pola godine... I onda se netko čudi što su jal, zavist i mržnja glavne predizborne doktrine? Što je fokus medija uvijek u ogovaranju, blaćenju i podizanju mržnje kontra nekog... Nema, dok gospodarske teme ne budu u fokusu, dok se neće birati za nekoga, a ne protiv drugoga, nema nam spasa...

DU
Deleted user
15:34 24.09.2022.

Odmah se sjetim prošlih izbora i totalnog fijaska kod ankete.

DV
Dvogrlo
15:08 24.09.2022.

Kada bi bila anketa stvarno reprezantivna hdz bi imao preko 40 po sto!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije