Jedna od najmlađih političkih stranki u Hrvatskoj, Akcija za promjene (AP), osvrnula se, nakon unutarstranačkog sastanka, na događanja na hrvatskoj granici te suspenziju Schengena od strane Slovenije u kontekstu ilegalnih migrantskih ruta i terorističkih napada koji se događaju u Europi s obzirom na vojnu eskalaciju na Bliskom istoku. "Kako je objavljeno još u srijedu, sve više zemalja uvodi rigorozne kontrole na granicama unutar šengenskog prostora zbog velikog broja ilegalnih ulazaka migranata.
Italija je najavila da će zbog promijenjenih okolnosti u Europi i na Bliskom istoku uvesti nadzor na granici sa Slovenijom. Slijedom toga, u Sloveniji se najavljuje da će uvesti kontrole na granicama s Hrvatskom i Mađarskom te suspendirati Schengen u cilju suzbijanja migrantskog koridora iz Hrvatske. Hrvatskoj je nuđena i pomoć, ali Vlada je to odbila sugeriravši da sama može nadzirati svoje granice", započeli su svoje priopćenje. U ovom trenutku, tvrde čelni ljudi iz AP, ostaje nejasno zbog čega je izostala vanjskopolitička, ali prije svega sigurnosna politika Vlade RH koja gorućem problemu pristupa nezainteresirano i nesuverenistički.
VEZANI ČLANCI:
- U ovom trenutku stanje na Bliskom istoku sugerira da ratni sukob neće uskoro biti okončan te da će se Europa po tko zna koji put naći u situaciji da ni kriva ni dužna mora primati ilegalne migrante, a države članice EU će biti prinuđene riskirati svoj ustavno-pravni poredak te sigurnost svojih građana. Teroristički napadi u prijestolnicama zapadne Europe postaju sve učestaliji zbog radikaliziranih islamističkih skupina otkako je izbio sukob između Izraela i Palestine. Što Hrvatska čini po tom pitanju? Cijela Europa, dakle ne samo zapadna, drhti od geopolitičkih opasnosti, a čini se da samo Hrvatska vodi nepromišljenu politiku koja nas skupo može koštati - izjavio je Marko Jelić, predsjedavajući supredsjednik AP-a te aktualni šibensko-kninski župan.
Iz AP-a tvrde da premijer Andrej Plenković treba izaći pred građane i objasniti im zbog čega je odbio pomoć Frontexa i susjednih nam država u nadzoru hrvatske granice koja je ujedno i najveća vanjska granica Europske unije i kao takva predstavlja svojevrsni civilizacijski bedem. "Nesumnjivo je da sa vlastitim kapacitetima i resursima ne možemo nadzirati tako dugačku granicu, ali postavlja se pitanja tko želi i kome je u interesu u Republiku Hrvatsku propuštati ilegalne migrante bez ikakve sigurnosne provjere koji u novonastalim bliskoistočnim okolnostima mogu biti ugroza za red i poredak", upitao se Jelić.
Odluku Slovenije o suspenziji Schengena komentirao je Goran Aladić, član supredsjedništva AP-a te aktualni gradonačelnik Donjeg Miholjca. "Sada je svima jasno da je europska pravna i kulturna stečevina u najvećoj krizi ikada. Europa kakvu poznajemo, kakvu smo gradili i kakvu želimo nalazi se na prekretnici i očito je da su određene globalističke politike kontinent dovele do ruba samouništenja budući da su lakomisleno i naivno predvidjele zlouporabu takvog strateškog pozicioniranja. Vidimo da su sada i naši susjedi u južnoj i srednjoj Europi to uvidjeli. U suštini postavlja se pitanje samog smisla Schengena kad njegova svrha može doći u pitanje kod ovako banalnih primjera".
Nebojša Andrić, načelnik općine Vojnić u Karlovačkoj županiji koji je nedavno napustio HDZ zbog neslaganja s vodstvom stranke te postao članom AP-a proteklih je dana aktualizirao pitanje granica zagovarajući oštriji pristup na granicama i postavljanje vojske na kritička područja. "Mi u Karlovačkoj županiji itekako znamo kako izgleda migrantska kriza jer smo prvi na udaru u toj tranziciji. Zagovaramo potpuno zatvaranje granica kako bi hrvatski građani sigurno i mirno mogli živjeti". Osvrnuo se i na krizu Schengena.
- Hoće li Slovenci prekidati istu i ostavljati sve migrante u Hrvatskoj? Je li ovo uvod u novu Vojnu krajinu gdje ćemo ovaj put osim Beča braniti i Bruxelles, Oslo, Stockholm i Pariz? Je li vrijeme da sjednemo s BIH, Srbijom i Crnom Gorom pa da problem migrantske rute rješavamo zajedno na njihovim južnim granicama? - upitao se Andrić. Iz AP-a tvrde da su upravo zbog ovakvih i sličnih pitanja predstojeći parlamentarni izbori jedni od najvažnijih u u hrvatskoj povijesti.
- U ovoj nemirnoj i nesigurnoj Europi gdje radikalizirani islamisti vrlo bučno demonstriraju svoju snagu po europskim gradovima i gdje se na istočnim granicama kontinenta trenutno vode teški i krvavi sukobi, Balkan koji je također potencijalno novo krizno žarište zbog Kosova i BiH, postaje glavna migrantska ruta za Europu. I tko zna što nas još čeka u bliskoj budućnosti dok mi kao nezrela politička nacija zabijamo glavu u pijesak i čekamo da to netko drugi umjesto nas riješi. Zbog toga je Hrvatskoj potreban novi put koji će jasno odrediti razliku između globalizma i suverenizma - kažu iz političke stranke Akcija za promjene.
VIDEO Sunce izlazi nad izraelskim tenkovima stacioniranim na jugu