Nemaju za hranu

Ako se ugasi sklonište, morat će se vratiti svojim zlostavljačima

skloniste
07.03.2011.
u 16:19

Ne smijem se vratiti svojim roditeljima jer se bojim da će nas muž ondje pronaći pa će onda maltretirati i nas i njih, govori jedna od 32 štićenice

– Godinama sam trpjela muževo fizičko i psihičko nasilje, a najstarijeg sina od 6 godina nekoliko je puta čak bacao o zid. Pomoć sam zatražila tek kada je zaprijetio da će nas sve ubiti i kada sam shvatila da su nam ugroženi životi. Sin je od šoka zanijemio i, otkako smo došli u sklonište, nije progovorio niti jednu riječ. Ako se sklonište zatvori, ne znam što ćemo. Ne smijem se vratiti svojim roditeljima jer se bojim da će nas muž ondje pronaći, pa će onda zlostavljati i nas i njih – govori jedna od 32 štićenice brodskog Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja kojemu dvije godine nakon otvaranja već prijeti zatvaranje.

Prepušteni sebi

Naime, rad brodskog skloništa prošle su godine financirali Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti sa 219.000, Grad Slavonski Brod sa 203.000 i Brodsko-posavska županija sa 186.000 kuna. Međutim, ove je godine Udruga za ženska ljudska prava Brod, koja skrbi o skloništu, dobila samo jednu mjesečnu uplatu, i to od Županije, dok Ministarstvo i Grad još nisu dali ni kunu. Ako se u idućih tjedan dana nešto ne riješi, u udruzi kažu kako će biti primorani zatvoriti sklonište jer više nemaju novca za hranu i grijanje te za isplatu plaća četirima stručnim djelatnicama.

– Mi sada nismo u mogućnosti platiti grijanje u skloništu i, ako se ono isključi, morat ćemo ga zatvoriti jer ne možemo dopustiti da se žene i djeca smrzavaju unutra. S druge strane, ako platimo grijanje, ostajemo potpuno bez novca – kaže predsjednica Ženske grupe Brod Gordana Matanović.

Sva skloništa su puna

Dodatno zabrinjava to što je kapacitet skloništa od 22 ležaja pun i što bi se, u slučaju njegova zatvaranja, žene s djecom morale vratiti svojim zlostavljačima, jer je i preostalih devet skloništa u Hrvatskoj prebukirano. – Nažalost, 90 posto žena koje dolaze u sklonište nisu zaposlene i ekonomski su ovisne o muževima. One u skloništu provode najviše devet mjeseci, nakon toga ih uključujemo u sustav socijalne skrbi. Međutim, sada nam je zbog nedostatka vremena to uključivanje gotovo nemoguće – kaže Gordana Matanović.    

Ključne riječi

Komentara 10

MM
marija malika
18:24 07.03.2011.

Trebalo bi otvoriti skloništa zatvorenog tipa, sa strujom u ogradi za zlostavljaće, da ne mogu van.

LA
lavanda
18:29 07.03.2011.

o.k. u skloništu što, maknule smo se od zlostavljača, to ne znači da možemo živjeti na nečijoj sisi, svi moramo platiti plin i režije a i bogami zaradit nešto za jest, ili će nas \"sklonište hraniti\"... žene pobrinite se za sebe prvo same

MM
Mladen Miletić
16:55 07.03.2011.

Zatvara se utočište žrtava nasilja u Brodu? Ako se ugasi sklonište, morat će se vratiti svojim zlostavljačima, bolesna politika umjesto da se otvore nova skloništa bolesna politika \" žene\" prema ugroženim ženama !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije