“Lakše je bilo odnositi pobjede na diplomatskoj razini dok je bio Milanović, sad će biti teže. Poznam Andreja Plenkovića, on je ozbiljan čovjek. Nastojat ću i s njim i s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović izgraditi što je moguće bolje odnose”, poručio je izbornom pobjedniku u Hrvatskoj srbijanski premijer Aleksandar Vučić, dodajući ipak kako nije veliki optimist jer su, kaže, Srbi glavna tema u Hrvatskoj.
Milanović kamen spoticanja
Mogu li zaista s novom vladom u Zagrebu, koja će, na čelu s Plenkovićem, uskoro biti formirana, odnosi dviju zemalja dva desetljeća nakon rata prijeći u bolju fazu, u interesu stabilnosti cijele regije?
Mnogi se nadaju da će biti tako, da će ratne sjekire biti konačno zakopane, pa se sada čini da je Zoran Milanović bio glavni kamen spoticanja u odnosima dviju zemalja što je kulminiralo ‘šakom jada’. Ili su problemi ipak dublji? Naime, upravo je HDZ-ova vlada nakratko blokirala daljnji pristupni proces Srbiji, javno inzistirajući na tome da Srbija promijeni zakon po kome Srbija uhićuje hrvatske branitelje.
– Kad javno pritisnite i tražite da netko promijeni zakon, povređujete njegovu sujetu. A premijer Vučić je izuzetno sujetan čovjek – kaže Boško Jakšić, vanjskopolitički komentator ‘Politike’. Ističe i kako je sa stajališta Srbije promjena na čelu vlade u Zagrebu dobrodošla.
– Stranke na desnici s jakim nacionalističkim nabojem, a to su i HDZ i SNS, lakše nalaze zajednički jezik. U kampanji je pak nacionalizmom prednjačio Milanović – kaže.
Glavni urednik medijske kuće B92 Veran Matić ističe kako je on ‘veliki fan dobrih odnosa Hrvatske i Srbije’ te kako za to sad, nakon što je izborna klima prošla, ima uvjeta. Ističe tu dogovor koji su postigli Vučić i hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u Dalju i Tavankutu.
– Fokus sad mora biti na pragmatičnim pitanjima, na pitanjima nestalih, na promjeni odnosa prema ratnim zločinima – ističe Matić. Uvjeren je Matić kako je i pitanje jurisdikcije za ratne zločine zapravo vrlo lako rješivo.
Zakon se mora promijeniti
Tehnički šef hrvatske diplomacije Miro Kovač, koji se s osvojenih 12.751 preferencijalnim glasom nada da bi mogao nastaviti posao u vladi, poručuje kako su Hrvatskoj u interesu dobrosusjedski odnosi sa Srbijom, da će Hrvatska poduprijeti Srbiju na putu u EU. Ali, ističe Kovač, sporni zakon morat će se mijenjati.
– Velik broj država u regiji u značajnoj mjeri su nedorađene države, u smislu institucija, vladavine prava. Nacionalizam je najlakše utočište za mnoge političare, koriste ga kao paravan za neuspjehe. S tog aspekta, sigurno će biti pribjegavanja povremenim provokativnim izjavama – zaključuje Jakšić.
Ako pojedinci ovde ne vide da je glavna predizborna tema u hr napadi na srbiju onda im zaista nema pomoci. Zakon bi bio nepotreban da je vlast u hrvatskoj smela da procesuira zlocince iz svojih redova, ali to se nisu smeli usuditi jer to odnosi glasove.