'SKANDAL BEZ PRESEDANA'

Američki desničari uvjereni: 'Biden je bio senilan od prvog dana, a Bijela kuća i mediji to su skrivali'

U.S. President Biden visits the Children's National Hospital in Washington
Foto: LEAH MILLIS/REUTERS
1/3
23.12.2024.
u 16:28

U tom ozračju stigao je i najnoviji članak WSJ-a pod naslovom "Kako je Bijela kuća funkcionirala s oslabjelim Bidenom na vrhu". Prema njemu, Bidenovi suradnici morali su ostarjelom predsjedniku pomagati na svakom koraku s običnim birokratskim zadacima, i to od početka mandata.

Pad kognitivnih sposobnosti Joea Bidena bio je jasan praktički od prvog dana njegova mandata, a suradnici američkog predsjednika napravili su sve što su mogli da to sakriju od javnosti, pa čak i od Bidenovih ministara, pokazao je prošlog tjedna novi dugačak članak koji su objavile novine Wall Street Journal (WSJ). Nakon objave tog članka, dio američke javnosti, naročito onaj sklon Donaldu Trumpu i tamošnjoj desnici, sve glasnije govori da je višegodišnje skrivanje od javnosti pravog zdravstvenog stanja Bidena "jedan od najvećih skandala u modernoj povijesti", a sve to bi moglo znatno utjecati na Bidenovo nasljeđe, ali i stanje američke demokracije.

Biden je na vlast stigao nakon izborne pobjede 2020., a inauguriran je 20. siječnja sljedeće godine. U Bijelu je kuću stigao u ozračju vrlo visokih tenzija koje je stvorio njegov prethodnik Donald Trump koji je odbijao priznati izborni poraz, što je dovelo do nasilnog upada njegovih pristaša u zgradu Kongresa.

No, već u toj kampanji 2019. i 2020. pojavila su se pitanja o tomu nije li Biden, koji sada ima 82 godine, prestar za tu funkciju. Nakon što je pobijedio Trumpa na izborima, uspeo se na vlast, ali sve veći broj birača mislio je da je predsjednik prestar, a nisu mu pomogli ni brojni gafovi poput onog u rujnu 2022. kada je s podija pitao je li u publici prisutna zastupnica u Kongresu koja je zapravo stradala u prometnoj nesreći mjesec dana prije.

Biden je najavljivao da će se kandidirati opet za predsjednika ove godine, ali je na kraju zbog pritiska unutar stranke morao odustati. Uzde je preuzela potpredsjednica Kamala Harris, ali je izgubila od Trumpa koji će biti inauguriran 20. siječnja iduće godine. No, mnogi za njezin poraz krive Bidena i to što je prekasno odustao od utrke, što je njoj dalo premalo vremena da dobije podršku birača. Tako se dogodilo da odlazećeg predsjednika za probleme Amerike krive mnogi i na desnici i na ljevici.

U tom ozračju stigao je i najnoviji članak WSJ-a pod naslovom "Kako je Bijela kuća funkcionirala s oslabjelim Bidenom na vrhu". Prema njemu, Bidenovi suradnici morali su ostarjelom predsjedniku pomagati na svakom koraku s običnim birokratskim zadacima, i to od početka mandata. Nekada nije imao dovoljno energije kako bi sudjelovao na sastancima koje su njegovi prethodnici normalno odrađivali. Već je tada imao "dobre i loše dane", odnosno određene dane tijekom kojih nije funkcionirao kako treba.

Kongresnik Adam Smith, iz Bidenove Demokratske stranke, rekao je kako nije imao nikakvog kontakta s Bidenom zato što su predsjednika njegovi suradnici izolirali, a da je prije s Barackom Obamom češće komunicirao. Bijela kuća je zaposlila i stručnjaka kojem je bio zadatak Bidenu pomoći u treningu jačanja glasa kako bi bolje zvučao na javnim događanjima. Tijekom četiri godine mandata, Biden je održao samo devet sjednica sa svim članovima vlade, dok je u svom prvom mandatu Obama održao 19, a Trump 25. Valja reći da su u samom članku neki sugovornici odbili glavnu tezu novina, ispričavši da je njihova komunikacija s Bidenom bila česta, a da je predsjednik bio temeljit.

Američka desnica uvjerena je da je skrivanje Bidenova stanja od javnosti potpuno obilježilo mandat predsjednika na odlasku, a da su pritom i mediji sudjelovali u tomu, ne želeći propitkivati kakvo je Bidenovo stanje kako ne bi uoči izbora pomogli Trumpu kojem se, tvrde konzervativci, mediji ideološki protive.

"Sada kada Biden napušta ured, napokon dobivamo medijsku potvrdu onoga što smo sve vrijeme znali: demokrati i mediji su nam potpuno lagali o senilnosti Joea Bidena. Najveći je to predsjednički i medijski skandal mojega života, i možda i najveći razlog zašto je Trump pobijedio na izborima", napisao je na X-u utjecajni konzervativni komentator Ben Shapiro. S druge strane, mnogi na američkoj ljevici vjeruju da desnica namjerno prenaglašava Bidenovu dob kako bi relativizirala skandale koji su obilježili Trumpov prvi mandat, naročito Trumpovu ugrozu demokracije tijekom izbora 2020. godine.

Vrlo nepopularan predsjednik

Opis Bidena kao "senilnoga" ne spominje se u članku WSJ-a, ali mnogi su mediji upravo tu riječ upotrijebili u prenošenju glavnih teza članka, a na desnici se ona potpuno uvriježila. Predsjedniku na odlasku naročito je naštetila debata s Trumpom održana u lipnju, kada se za mnoge potvrdilo da Biden povremeno zvuči kao da ne može povezati nekoliko rečenica. Nakon te debate, u anketi CBS-a i YouGova čak je 72% Amerikanaca reklo da Biden, po njima, "nema mentalnog i kognitivnog zdravlja kako bi služio kao predsjednik".

Nakon što se Biden povukao iz utrke, a na izborima je pobijedio Trump, trenutačni predsjednik praktički je svom prethodniku, i nasljedniku, prepustio medijski fokus, gotovo se povukavši iz javnosti. Prema trenutačnim anketama, pokazuje portal 538, samo 37% Amerikanaca vjeruje da Biden dobro radi svoj posao, a mnogo više njih – čak 56% – smatra da nije dobar predsjednik.

>> FOTOGALERIJA Trump godinama 'njeguje' svoj prepoznatljivi izgled. Zbog toga su mnoge šokirale dvije fotografije

U.S. President Biden visits the Children's National Hospital in Washington
1/10
Ključne riječi

Komentara 4

TR
trpimir2022
19:56 23.12.2024.

Koliko god Biden bio senilan, očito je, netko drugi umjesto njega, donosio odluke. Zar se nitko u Americi ne usudi pitati, tko odlučuje umjesto Predsjednika ?

ŽI
Žilet
18:51 23.12.2024.

Čovjek u tim godinama je vrlo podložan tim zdravstvenim problemima na žalost duboka država je samo stavila tog čovjeka na mjesto predsjednika da može da radi što hoće sa američkim narodom

RI
Rizlman
18:23 23.12.2024.

Znalo se to i prije prvog njegovog trenutka u Bijeloj kući. I unatoč tome je pobijedio. A onda su demokrati pucali sami sebi u noge kad su ga maknuli pa umjesto njega stavili Harris koja je toliko slab kandidat da je od prve bilo jasno da nema nikakve šanse protiv Trumpa. I Biden bi sigurno osvojio onih 226 elektora kao i ona, ali tko zna što bi se dogodilo u one tri države plavog zida gdje je razlika bila 140 tisuća za Trumpa a 2020. 150 tisuća za Bidena. Te tri države nose 44 elektora i to je točno 270 koliko je potrebno za pobjedu. Jednostavno, plavi kolari u te tri države više vjeruju Trumpu nego Harris, što je i logično, ali kad je u pitanju Biden onda je to upravo suprotno.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije