Kako će funkcionirati suradnja između predsjednika države Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića i tko će bolje proći u toj kohabitacijskoj bitci?
Novi predsjednik još je u svojoj kampanji za Pantovčak pružao ruku suradnje porukom kako premijeru Plenkoviću nema namjeru biti neprijatelj. Dapače, govorio je kako će mu biti najbolji prijatelj, čime je želio naglasiti da on neće raditi ono što je bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović radila njemu kao premijeru.
Da misli biti konstruktivan, Milanović pokazuje i svojom odlukom da kod izbora savjetnika ne uspostavlja na Pantovčaku neku vladu u sjeni, a i u svom inauguracijskom govoru jučer je jasno istaknuo kako ne misli biti korektivni nego konstruktivni faktor, kad je riječ o područjima izravne nadležnosti ili sunadležnosti predsjednika Republike, dodavši kako to proizlazi iz duha Ustava.
S druge strane, Plenković je Milanoviću obećao tvrdu kohabitaciju bez objašnjenja što bi to točno trebalo značiti te je pitanje je li takvu izjavu dao isključivo zbog unutarstranačkih prilika HDZ-u, odnosno jer “njegovi” to od njega očekuju ili će doista teško prihvatiti činjenicu da mora surađivati sa Zoranom Milanovićem.
Dosadašnje iskustvo pokazuje kako i jednom i drugom brdu više odgovara kohabitacija nego kada su i u Vladi i na Pantovčaku vladali pripadnici iste političke struje. Međutim, Plenković ima jedan problem, odnosno dva ove godine.Tvrdi to politički analitičar Ivica Relković koji naglašava kako Plenkoviću u ovom trenutku odgovara ta jedna razina visoke homogenizacije u vlastitim redovima, ali i među biračima jer u ovoj godini ima i unutarstranačke izbore u HDZ-u i parlamentarne izbore.
"U ovoj godini, iz tih razloga, nećemo imati preraspoloženog Andreja Plenkovića i to jest njegov problem. Ali izvan užeg biračkog tijela on će zbog toga imati problem jer ako on bude prelazio granicu i samo tražio izgovore za sukobe s Milanovićem, on će biti strana koja će iritirati i izgubit će dodatne glasove", kaže Relković.
S druge strane, dodaje, predsjednik Milanović u ovom trenutku ne samo da ne iritira nego on sada cijelu godinu pred sobom može iskoristiti za primanje teških udaraca.
"On Plenkoviću ne treba ni odgovarati, može trpjeti njegove udarce i doista se držati svoje izjave da će biti konstruktivni faktor, a ne korektivni. On može staviti neke teme na dnevni red i pozvati vladajuće da zajedno riješe stvar i Plenković će opet biti u problemu", napominje Relković.
Jednostavno, zaključuje, percepcija javnosti već je na strani Milanovića i ići će mu i dalje u korist pogotovo ako Andrej Plenković misli da treba tvrdu kohabitaciju zbog svojih unutarstranačkih razloga.
Kohabitacija, tvrda ili meka, je jedina i neizbježna opcija. Mislim da su obojica dovoljno inteligentni i da suradnja neće biti problem. Karijeru su ionako obojica započela u Ministarstvu vanjskih poslova gdje su već surađivali.