Predsjednik Zoran Milanović razgovarao je u utorak telefonski s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, na čiju inicijativu je i došlo do razgovora, a nakon što mu je Milanović uputio pismo za sve članice Saveza. Podsjetimo, Milanović je zaprijetio da će blokirati ulazak Švedske i Finske u NATO ako Zapad prethodno ne riješi pitanje Hrvata u BiH koji su zbog izbornog zakona onemogućeni u biranju vlastitih političkih predstavnika.
U nastavku donosimo priopćenje iz Ureda predsjednika.
'Nastavno na spomenuto pismo, predsjednik Milanović je i jučer u razgovoru detaljno informirao glavnog tajnika NATO-a o ozbiljnoj političkoj krizi u Bosni i Hercegovini, odnosno o teškoj situaciji u kojoj se nalaze Hrvati u BiH, koji su u velikom broju ujedno i državljani Republike Hrvatske. Predsjednik Milanović upozorio je kako su Hrvati u Federaciji BiH već niz godina izloženi izbornim manipulacijama te opet prisiljeni sudjelovati na izborima prema neustavnim odredbama Izbornog zakona BiH koji nije promijenjen ni nakon višekratnih pokušaja i jasno izraženoj volji političkih predstavnika Hrvata u BiH.
Predsjednik Milanović je stoga još jednom ukazao glavnom tajniku Stoltenbergu na činjenicu da je Hrvatima uskraćena mogućnosti biranja svojih legitimnih predstavnika u tijela vlasti BiH što je ujedno direktno kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma. Takva situacija diskriminira Hrvate u BiH kao konstitutivni narod, protivna je vladavini prava, ali i prijetnja stabilnosti u BiH, upozorio je predsjednik Milanović.
Predsjednik Milanović je, nadalje, obrazložio kako neravnopravni status Hrvata u BiH negativno utječe ne samo na stabilnost BiH, nego ujedno dovodi u pitanje nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske kojoj je stabilna BiH od strateškog interesa. Naglasio je zato kako Republike Hrvatska od svojih saveznika, članica NATO-a, očekuje više razumijevanja za pravedne i legitimne zahtjeve u pogledu osiguranja ravnopravnog položaja Hrvata u BiH. Pri tome je ukazao kako to može pozitivno utjecati i na regionalnu sigurnost, a u čije osiguranje je aktivno uključen i Savez.
Predsjednik Milanović i glavni tajnik Stoltenberg razgovarali su i o zahtjevu Švedske i Finske za članstvom u NATO-u, pri čemu je predsjednik Milanović pokazao razumijevanje za kontekst u kojemu se unutar Saveza razgovara o tim zahtjevima, ali ponovio kako i Republika Hrvatska očekuje razumijevanje saveznika za nastojanje da zaštiti prava Hrvata u BiH i time zaštiti svoje državne interese. Razmijenili su i stavove o pripremama za idući summit NATO-a koji će se krajem lipnja održati u Madridu', navodi se u priopćenju iz Ureda predsjednika.
U teoriji, kada bi to htjele, Švedska i Finska mogle bi Hrvatskoj postaviti blokadu za ulazak u Schengen. Mogle bi isto tako blokirati i ulazak u OECD, organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj, gdje su nam u prošlosti ionako prepreke postavljale susjedne i prijateljske države Slovenija i Mađarska. Mogu unutar EU pokrenuti i pitanje poštivanja načela vladavine prava, što bi bio jedini način za uskraćivanje novca iz fondova EU. No, i to bi trebalo dokazati prije eventualnih sankcija.
Osim navedenoga, trenutno nema puno pitanja u kojima bi Švedska i Finska, i kada bi htjele, u nečemu mogle blokirati Hrvatsku kao svojevrsnu osvetu zbog eventualne blokade njihova članstva u NATO-u koju traži predsjednik Zoran Milanović.
Ne da nece dovesti do rijesenja nego cce jos vise otezati pregovaracke pozicije. Ovo je jos jedan od luzerskih poteza predsjednika Milanovica, najvece stetocine hrvatske vanjske politke.