Uoči sutrašnjeg ročišta na Trgovačkom sudu u Rijeci od najvećih vjerovnika očekujemo da će se izjasniti za nastavak provedbe stečaja, a time i nastavak djelatnosti, priopćili su danas predstavnici Sindikata turizma i usluga Hrvatske na konferenciji za novinare sazvane u povodu sudbine crikveničkog Jadrana u stečaju.
Naime, nakon što je 15. lipnja nad Jadranom otvoren stečaj, prvo ročište na Trgovačkom sudu 15. rujna, koje je ujedno bilo i prva skupština vjerovnika, odgođeno je za 21. listopada kako bi se u međuvremenu utvrdili podaci za odlučivanje o načinu vođenja stečajnog postupka. Odnosno, za donošenje odluke hoće li se Jadranova imovina unovčiti (prodati) i prikupljena sredstva podijeliti vjerovnicima ili će pak početi postupak izrade stečajnog plana i nastaviti se djelatnost u 2011. godini u deset preostalih hotela, turističkih naselja i kampu.
Regionalna povjerenica STUH-a u Primorsko-goranskoj županiji Loredana Gluhak, te novoizabrani čelnici toga sindikata u Jadranu u stečaju, sindikalni povjerenik Ivan Blažević i njegova zamjenica Josipa Butković, smatraju da je za Jadran i sve koji od njega žive najgori scenarij likvidacija, odnosno prodaja objekata te apeliraju na vjerovnike - Hrvatski fond za privatizaciju, Ministarstvo financija, Grad Crikvenicu itd. da donesu jedinu razumnu odluku, a ta je, po njima, nastavak djelatnosti i izrada te provedba stečajnog plana.
Jadran je, podsjećamo, u krizi dulje od 15 godina, a do odlaska u stečaj žiro-račun mu je bio u neprekidnoj blokadi gotovo 13 godina. Od 986 prijava potraživanja ukupno "teških" 499 milijuna, sudski je priznat 471 milijun dok je 28 milijuna tražbina osporeno. Najveći je vjerovnik država pa tako Ministarstvo financija za poreze i doprinose potražuje 123 milijuna, a kao jamac za kredite još 122 milijuna, Hrvatski fond za privatizaciju potražuje 73,5 milijuna, Grad Crikvenica 7 milijuna itd. Temeljni kapital Jadrana iznosi 507 milijuna, a kumulirani gubici više od 600 milijuna.