Rat u Ukrajini inflacija tjeraju inflaciju i u Austriji u nebesa. Kako pokazuju ispitivanja javnog mnijenja već četvrtina Austrijanaca kupuje samo najpotrebnije. Nije ni čudo, jer stopa inflacije u ovoj alpskoj zemlji je prošli mjesec bila na rekordnoj povijesnoj razini. Čak 9,2 posto. Najviše u proteklih 47 godina ili gotovo pola stoljeća.
Upravo je u Austriji za početak rujna najavljen novi porast cijena električne energije i plina. U Beču i Donjoj Austriji cijena struje u prosjeku će biti viša za 85 posto, a plina za 97 posto. Anketa je pokazala da je dvije trećine Austrijanaca ne samo zabrinuto nego i vrlo pesimistično gleda troškova života u sljedećih godinu dana.
Kako pišu austrijski mediji, sva ta neizvjesnost i stalno “bombardiranje” građana s poskupljenjima mnogima je već dozlogrdila. Tako i mladoj, inovativnoj obitelji Prettenhofer iz Beča. Nakon što je bračni par Sabine (40) i Michael (42), koji imaju dvogodišnjeg sina Felixa čuo za ponovno poskupljenje struje i plina odlučio je na svoj balkon u 2. bečkom stambenom okrugu Leopoldstadt postaviti solarno postrojenje, piše dnevni list Heute. Kako su izračunali, svaki sunčani sat proizveden na njihovoj “balkonskoj elektrani” znači im uštedu u kućnoj blagajni.
“Godišnje potrošimo oko 2.400 kW/sati struje. Četvrtinu od toga ćemo ubuduće sami proizvesti pomoću naša dva solarna panela”, rekla je Sabina za Heute. Dodala je kako će se investicija od uloženih 500 eura za solarne panele, vratiti za otprilike pet godina, a vjerojatno i znatno brže s obzirom na rastuće cijene energenata.
“Sami smo montirali postrojenje, kako bi uštedjeli i na troškovima montaže. Bili smo iznenađeni kako je to zapravo jednostavno”, istakao je Sabinin suprug Michael. Napomenuo je kako su odmah, nakon što su obavijestili mrežnog operatora, uključili njihovo postrojenje. Oboje supružnika je istaknulo, kako se nadaju da će njihov primjer slijediti i druge obitelji. “U Beču ima toliko mnogo balkona i terasa, koje bi se moglo iskoristiti. To koristi ne samo zaštiti okoliša nego i dugoročno rasterećuje novčanik”, poruka je mladog bečkog bračnog para svim zainteresiranima za “vlastitu balkonsku elektranu”.
A očito ih je neočekivano veliki broj. To potvrđuje i ogroman broj pitanja upućen bečkoj obitelji preko Twitter, gdje se može kupiti takvo solarno postrojenje. Bilo ih je toliko da je Twitter jednostavno bio zatrpan interesentima. “Prodavač je čak nakratko deaktivirao svoju web stranicu, jer je bilo toliko poziva da je mislio da mu je stranica hakirana”, napomenula je Sabina.
Yeah, wir haben heute unser Balkon-Kraftwerk montiert. Bei Sonnenstrahlung produzieren wir 1/4 unseres Strombedarfs selbst, und das mitten in #Wien. Kostet natürlich Geld, aber gibt ein gutes Gefühl und amortisiert in ca 3 Jahren. #grünerstrom #Energiewende #Klimaschutz pic.twitter.com/5EPTo3PICR
— Sabine Prettenhofer (@sabineprettenho) July 2, 2022
Vijest o domišljatom i snalažljivom bračnom paru iz Beča odmah je došla i do nadležnih za energetska pitanja, koji su zainteresiranima poručili da vlast “neće subvencionirati balkonske elektrane”. Uz obrazloženje, kako za ovaj vid solarnih panela, jer proizvedena struja ne ide u javnu mrežu operatora, nema financijske potpore. Jer se ne može skladištiti nego se mora odmah upotrijebiti.Ali to za dosjetljivi bečki bračni par, očito nije nikakav problem. “S malo kreativnog planiranja sve se može riješiti”, tvrde Sabina i Michael i navode svoj primjer: “Stroj za pranje rublja i stroj za pranje suđa programiramo tako da rade uvijek kada sije Sunce”.
VIDEO: Drama na vrhu turističke sezone: 80.000 turista zaglavilo na 'kineskim Havajima'
Nemoguče je sa takvim malim panelom pokrenit perilicu rublja i da radi sat vremena , možda da ima akumulator gdje se ta sunčeva energija sprema pa kad se nakupi pa ajde ,ali ovo što kažu da ukljuće pericu rublja dokk je sunce je izmišljeno