Američki predsjednik Donald Trump jučer je najavio uvođenje opsežnih globalnih carina, što bi moglo izazvati trgovinski rat bez presedana. U vrtu ruža Bijele kuće, Trump je predstavio tablicu s takozvanim "uzajamnim" carinama koje će se primjenjivati na uvoz iz različitih zemalja. Carine su, u biti, porez na uvezenu robu, a Trump tvrdi da su SAD desetljećima bile na gubitku zbog ovakvih mjera drugih zemalja. Njegov cilj je potaknuti tvrtke da proizvode unutar SAD-a i, kako je izjavio, "učiniti Ameriku ponovno bogatom".
Trumpova lista uključuje carine od 10% na robu iz Ujedinjenog Kraljevstva kao odgovor na njihov PDV od 20%, što se smatra relativno povoljnim ishodom za UK u usporedbi s drugim zemljama. Europska unija suočit će se s carinama od 20% na sav ostali uvoz, dok je za Kinu određena stopa od 34%. Prva najavljena carina bila je 25% na uvoz svih automobila, stupila je na snagu u ponoć, odnosno u 5 sati ujutro po lokalnom vremenu. "Ovo je Dan oslobođenja," poručio je Trump oduševljenim pristašama.
Helen-Ann Smith, azijska dopisnica iz Pekinga, za SkyNews analizirala je kako će se ove mjere odraziti na Kinu. Prema njezinim riječima, Kina je očekivala daljnje carine i pripremala se za njih, no nijedna priprema ne može u potpunosti ublažiti trenutačni udar koji će ove carine imati na kinesko gospodarstvo. "Kada se saberu carine uvedene ranije ove godine s onima koje su ostale na snazi iz Trumpova prvog mandata, sva kineska roba sada će se suočiti s porezima na uvoz većim od 50%, a neki čak i do 70%. Takve razine praktički onemogućuju trgovinu s Amerikom za većinu poduzeća," izjavila je Smith.
Izvoz čini 20% kineskog gospodarstva, a trgovina s Amerikom oko 15%, što znači da će posljedice biti ogromne i dalekosežne. Stručnjaci predviđaju gubitak milijuna radnih mjesta, propadanje brojnih malih poduzeća koja čine složene kineske opskrbne lance te veliku vjerojatnost da Kina neće ostvariti ciljani gospodarski rast od oko 5%. Za zemlju koja se već bori s usporavanjem gospodarstva i visokom nezaposlenošću, ovo predstavlja ozbiljan izazov. Smith zaključuje da će Kina, unatoč pripremama, teško pronaći brzi odgovor na ovu ekonomsku prijetnju.
>>> FOTO Trump mrtav ozbiljan uvodi carine, ostatak svijeta mu se smije, pogledajte najbolje memove na njegov račun
Kada pročitah gore navedeno siguran sam da noćas od brige za jadne Kineze neću moći spavati. Morati će se vratiti na prehranu - samo kuhana riža. Natjerat će ih Ameri da čitav Sibir i Ukrajinu zasade svojim žitaricama kako bi izašli iz novo nastalog gladnog perioda.