posao iz snova

Bahata HŽ Infrastruktura: Sindikalcima plaće od 13.500 kn!

'01.09.2011., Glavni kolodvor, Zagreb - Cijene voznje u prigradskom prijevozu su dvostruko poskupjele. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL'
'Sanjin Strukic/PIXSELL'
20.01.2012.
u 10:41

U državnoj tvrtki profesionalni sindikalni čelnici primaju plaće od 19.071 do 22.406 kuna bruto, a da ne rade ni minutu za tvrtku koja ih plaća

HŽ Infrastruktura, državna tvrtka iz sastava HŽ Holdinga godišnje za plaće svojih sindikalaca izdvoji čak 15 milijuna kuna. Od toga 10 milijuna kuna godišnje odlazi za profesionalne sindikalce, njih ukupno 43, koji ni minutu ne rade za HŽ Infrastrukturu. Prema podacima do kojih je došao Večernji list, u HŽ Infrastrukturi ima 19 takvih profesionalnih sindikalnih dužnosnika čija je prosječna bruto plaća 22.406 kuna, a to je neto oko 13.500 kuna!

Profesionalni koordinatori zaštite na radu i profesionalni sindikalni povjerenici u radničkom vijeću HŽ Infrastrukture, a njih je ukupno 24, imaju, pak, prosječnu plaću 19.071 kunu bruto mjesečno, odnosno oko 11.000 kuna neto! Ni oni ne rade ni minutu svoga radnog vremena za HŽ Infrastrukturu.

Dodatni sati

No, osim toga, ta tvrtka plaća dodatne sate rada za povjerenike radnika za zaštitu na radu, njih 23, čija je prosječna plaća 16.000 kuna bruto, te dodatno izdvaja novac za plaće sindikalnih povjerenika i predsjednika sindikalne podružnice, njih 66, koji imaju prosječnu plaću od čak 15.702 kune bruto!

HŽ Infrastruktura ima 6814 zaposlenih, a na njihove plaće lani je potrošeno 887 milijuna kuna. Novac za te plaće dolazi iz državnog proračuna. Naime, država financira održavanje pruga u Hrvatskoj, što je u nadležnosti HŽ Infrastrukture, a lani je za to dala 1,05 milijardi kuna. Od toga je, dakle, 887 milijuna kuna otišlo samo za plaće zaposlenih. U održavanje pruga, koje su u jako lošem stanju jer su zbog dotrajalosti na nekima od njih brzine pale ispod 60 kilometara na sat, otišlo je tek nešto više od 170 milijuna kuna!

Kada se, pak, pogleda kvalifikacijska struktura profesionalnih sindikalaca u HŽ Infrastrukturi, koji primaju prosječno između 11.000 i 13.500 kuna neto mjesečno, prema podacima kojima raspolažemo, samo njih pet ima visoku stručnu spremu, pet ih ima višu, visokokvalificiranih je dvoje, dok je njih 27 sa srednjom stručnom spremom. Kvalificiranih radnika je troje, a s nižom stručnom spremom ima jedan profesionalni sindikalac s plaćom između 11 i 13,5 tisuća kuna. Za usporedbu, prosječna plaća liječnika specijalista je oko 8500 kuna neto!

No, osim na sindikalne plaće, HŽ Infrastruktura se kolektivnim ugovorom obvezala, primjerice, financirati i sindikalne aktivnosti, poput Sindikalnih igara. Za to svake godine iz proračuna te državne tvrtke, koja se financira uglavnom iz državnog proračuna, odlazi 1,2 milijuna kuna.

Uprava HŽ Infrastrukture planira u sklopu restrukturiranja smanjiti broj zaposlenih u tvrtki za 1096 u sljedeće tri godine, i to na prometnim poslovima na kojima je trenutačno zaposleno oko 3500 ljudi.

No, sindikati se oštro tome opiru, ponajprije Sindikat prometnika vlakova Hrvatske i Sindikat željezničara Hrvatske.

A jedan od profesionalnih sindikalaca u HŽ Infrastrukturi je i Branko Kreš, predsjednik Sindikata željezničara Hrvatske, čija plaća doseže i 14.000 kuna neto mjesečno. Za svoju plaću kaže da je javno objavljena.

– Predsjednik sam SŽH-a koji ima 3500 članova, a to je više nego što neke tvrtke iz sustava hrvatskih željeznica imaju zaposlenika. Pa zar ja kao predsjednik jedne organizacije koja broji više od 3500 ljudi nisam zaslužio da imam veću plaću nego direktori tih tvrtki? A oni imaju veće plaće od mene – kazao nam je Kreš.

Dodaje da ti direktori imaju 500 kuna manju plaću od ministarske, ali koriste službene automobile, kartice...

Ni prevelika ni premala

Na pitanje kako to da 82 posto novca za održavanje ide na plaće u HŽ Infrastrukturi, Kreš kaže da ide čak 95 posto tog iznosa na plaće i da on postavlja pitanje zbog čega se nije radilo koliko treba i kako treba.

O sindikalnim plaćama, pa i svojoj, kaže da nikad nije rekao ni da je prevelika ni premala i da je spreman razgovarati sa svima koji misle da je prevelika, ali da on smatra da nije.

Komentara 103

KR
kreont
13:18 20.01.2012.

Ma ovo je super, iz kojeg su kraja ? Mrduš gornji, stolac gornji, kozina, blentonja. Ovo je težak zločin. Jel tako se radi i u EU, jel tako PoPusička ?

BC
black_crow
14:55 20.01.2012.

Kreš, Forgač, Rupčić,Iličić... to su prezimena sindikalaca na jaslama. Veće su zlo od raznih uprava, uprave se mijenjaju oni su navek na sisi.

AN
Android
17:52 20.01.2012.

Pa bar se ovakvim stvarima može stati na kraj ( za početak).

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije