Porez na nekretnine tema je koja već godinama zaokuplja političku scenu, a da ni ovo ljeto ne prođe bez nje, pobrinuo se zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. On je sazvao konferenciju za novinare kako bi objavio da njegova stranka neće podržati prijedlog poreznog rasterećenja zbog kojega bi njegov grad od iduće godine, po Bandićevoj računici, mogao ostati bez 150 milijuna kuna prihoda. Mjere koje je Ministarstvo financija pustilo u savjetovanje o prethodnoj procjeni učinaka Bandić je nazvao “domobranskima” i zatražio da se umjesto poreznog rasterećenja na teret lokalne samouprave uvede porez na nekretnine.
‘Nema dramaturgije’
– Onaj koji ima više, neka plati više – poručio je Bandić, a budući da uz jednog zastupnika iz svoje stranke u Saboru ima i jak utjecaj na dio zastupnika nacionalnih manjina, njegova poruka da je protiv onoga što je naumila Vlada mogla bi dovesti u pitanje sudbinu daljnjeg poreznog rasterećenja najavljenog za početak iduće godine. Iz Vlade, međutim, dolaze umirujuće poruke.
– Nema tu nikakve dramaturgije. Bandić je rekao svoje, sada još traje procedura prethodne procjene učinaka, javnu raspravu o poreznim zakonima otvorit ćemo 16. kolovoza i trajat će tri tjedna, a zakoni će tek tada na Vladu. U ta tri tjedna svatko će moći iznijeti svoje primjedbe, sve ćemo ih sagledati pa ćemo vidjeti što ćemo i kako učiniti – kaže naš izvor iz Vlade. Što se tiče samog zahtjeva da se uvede porez na nekretnine, kaže kako Bandić nije jedini gradonačelnik koji razmišlja u tom smjeru, ali i podsjeća kako se prošle godine, kada je Vlada izišla s prijedlogom da se komunalna naknada i porez na kuće za odmor objedine u porezu na nekretnine “digla teška haranga”, iako se, ističe naš izvor, nije radilo o vrijednosnom porezu.
Nešto oštrija reakcija na Bandićev istup mogla se čuti u HNS-u, u kojem tumače kako Bandić pokušava privući pozornost u “sezoni kiselih krastavaca”, iako zna da je uvođenje poreza na nekretnine u ovom trenutku nemoguće. U toj stranci podsjećaju da je Vlada u ovogodišnjem nacionalnom planu reformi, odgovarajući na preporuke Europske komisije da se uvede vrijednosni porez na nekretnine navela kako se radi na ažuriranju podataka o nekretninama, zbog čega se očekuje rast prihoda od oporezivanja nekretnina. Planira se novi sustav procjenjivanja vrijednosti nekretnina, koji bi omogućio masovnu procjenu, a bez toga se, kažu u HNS-u, ne može ni pomišljati na uvođenje poreza na nekretnine, jer ga je nemoguće provesti.
– Ako Bandić misli da to može, neka pokuša pokazati kako bi to izgledalo u Zagrebu – poručuju iz HNS-a.
Ipak, porez na nekretnine jedini je dovoljno izdašan da bi se uopće pomišljalo na znatnije daljnje rasterećenje rada ili potrošnje. No, u Vladi su ljutiti na Bandićeve prozivke da mjere daljnjeg poreznog rasterećenja pokazuju “domobranski mentalitet” i da Vlada nema hrabrosti za dublje promjene.
– Nismo ni govorili o novoj poreznoj reformi, to je krivo interpretirano. Riječ je o nastavku poreznog rasterećenja, u kojem smo krenuli rezati onoliko koliko se prostora otvorilo – komentira naš izvor iz Vlade. U Banskim dvorima uvjereni su da su mjere koje namjeravaju provesti itekako efikasne, posebno kada je riječ o uvođenju međustope na meso, ribu, voće i povrće.
Najbolje je ništa ne raditi
– Kada se tome pridoda međustopa na odvoz otpada i distribuciju električne energije od lani, porezno smo rasteretili dvije trećine troškova hrvatskog kućanstva s nižim primanjima, a to nije malo. Ispada da je ovdje najbolje ništa ne raditi pa te nitko neće ni kritizirati – žali se naš izvor.
A Milan Bandić nije jedini koji od Vlade očekuje uvođenje vrijednosnog poreza na nekretnine. U više su navrata to zatražili i MMF i Europska komisija, koja je u svibnju izdala i godišnji izvještaj po kojem je Hrvatska, uz Litvu i Slovačku, zemlja s najmanjim poreznim opterećenjem imovine mjereno udjelom tog poreza u BDP-u.
Porez na promet nekretnina smanjio bi se s 4 na 3 posto
1. Po podacima Europske komisije, Hrvatska je 2016. godine imovinu svojih građana oporezivala s 207 milijuna eura
2. Vlasnici nekretnina godišnje plaćaju oko dvije milijarde kuna, komunalne naknade, no ona se ne smatra porezom
3. Porez na promet nekretnina lani je smanjen s 5 na 4 posto, a od iduće godine planira se novo smanjenje stope na 3 posto.
Pogledajte što građani kažu o rekonstrukciji rotora u Novom Zagrebu:
A da netko pita narod što bi oni htjeli