DALA JOJ OMOTNICU

Bježeći iz Jugoslavije kao dijete jedna joj je žena promijenila život, pokušava je pronaći već gotovo 10 godina

Ilustracija
Ilustracija/Pixabay
01.05.2022.
u 12:23

Zugay se još uvijek sjeća kako se osjećala kada je prvi put pročitala poruku na omotnici. Primijetila je kako je podvučena riječ "sigurno"

Više od dva desetljeća Ayda Zugay, koja sada živi u Bostonu, zadržala je omotnicu za koju se nada da će joj pomoći da razotkrije misterij. Naime, Zugay je bila 11-godišnja izbjeglica koja je bježala iz bivše Jugoslavije sa svojom starijom sestrom kada im je nepoznata žena dala omotnicu na letu za SAD 1999. godine. Ženi su morale obećati da neće otvarati omotnicu dok ne izađu iz zrakoplova. Djevojke su kasnije bile šokirane kada su unutra otkrile viseće naušnice i novčanicu od 100 dolara.

Bilješka ispisana na vanjskoj strani omotnice potpisana je samo imenom — Tracy. I gotovo cijelo desetljeće, Zugay kaže da je pokušava pronaći. Želi da Tracy zna koliko je njoj i njezinoj sestri, tada 17-godišnjakinji, njezin dar značio, piše CNN

- Tako mi je žao što je bombardiranje vaše zemlje uzrokovalo probleme vašoj obitelji. Nadam se da će vaš boravak u Americi biti siguran i sretan za vas. Dobrodošle u Ameriku. Upotrijebite ovo kao pomoć. Prijateljica iz aviona, Tracy - pisalo je u poruci. 

Taj im je novac, kaže Zugay, pomogao da se prehrane cijelo ljeto dok su preživljavale boraveći s bratom koji je bio student u Iowi.

- Želim pronaći Tracy da joj se zahvalim na njenoj velikodušnosti, ljubaznosti, empatiji i dobrodošlici mojoj sestri i meni - rekla je Zugay.

Tracy, koja im je dala omotnicu, putovala je s prijateljicom, kaže Zugay koja misli da se i ta prijateljica zvala Tracy. Zugay se činilo da su u kasnim 30-im ili ranim 40-ima. Jedna je bila brineta, a druga plavuša. Obje su nosile teniske rekete koje su stavile u pretinac iznad sjedala. 

Zugay se još uvijek sjeća kako se osjećala kada je prvi put pročitala poruku na omotnici. Primijetila je kako je podvučena riječ "sigurno".

- To je bio prvi put da sam osjetila olakšanje. Ovo je sigurno mjesto i ovdje možemo graditi budućnost - rekla je. 

Njezina sestra Vanja Contino ne sjeća se mnogo detalja sa samog leta, no kaže da se sjeća trenutka kada su otvorili omotnicu i unutra pronašle 100 dolara.

- Samo smo se pogledale i zagrlile. To je bilo sve što smo imale. Bilo je jednostavno nevjerojatno da je netko bio spreman potrošiti toliki novac na nas - kaže ona. 

Zugay nije govorila engleski kada je upoznala Tracy malo prije svog 12. rođendana. Sada ima 34 godine i voljela bi razgovarati s njom na engleskom jeziku i reći joj kako radi s neprofitnim organizacijama, da je suosnivačica konzultantske tvrtke i da predstavlja Massachusetts kao delegat u Kongresu izbjeglica.

Iako mnogi smatraju da nikada neće pronaći Tracy iz zrakoplova, Zugay ne odustaje te iz godine u godinu širi svoju potragu i nada se susretu s nepoznatom ženom. 

Ključne riječi

Komentara 16

EX
expiralitozo
18:35 01.05.2022.

Kaj Jugoslavija nije ukinuta 1990. g. Naslov treba promijeniti u Bježeći iz krnje Jugoslavije.......... Da se zna.

DU
Deleted user
19:16 01.05.2022.

Znaci Albanka protjerana sa Kosova od strane Jugoslavenskih vojnika , trebalo bi pisati jasno

DU
Deleted user
18:41 01.05.2022.

U tri tjedna nakon početka NATO-vog bombardiranja SRJ, Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice (UNHCR) registriralo je 525.787 albanskih izbjeglica s Kosova.[5] Mjesec dana kasnije, broj izbjeglica narastao je na 781.618. Do kraja rata lipnja 1999. srpske snage protjerale su 862.979 Albanaca s Kosova, a još nekoliko stotina tisuća bilo je interno raseljeno, pored onih koji su bili raseljeni prije ožujka. Tijekom rata, više od 80 posto ukupnog broja stanovnika na Kosovu, odnosno 90 posto kosovskih Albanaca, bilo istjerano iz svojih domova!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije