Druga faza

Blagajne uveli liječnici koji naplaćuju u gotovini

fiskalizacija
Duško Jaramaz/PIXSELL
Autori: Ljubica Gatarić, Sonja Hoffman, Stjepan Bubalo
02.04.2013.
u 17:48

Posao umrežavanja privrednih subjekata s poreznim ispostavama završava 1. srpnja uključivanjem tržnica, pekarnica i svih ostalih subjekata koji izdaju račune i posluju s gotovinom.

Nakon ugostitelja i velikih trgovačkih kuća, s prvim danom travnja u sustav fiskalne veze s Poreznom upravom uključuju se još 42 tisuće privrednih subjekata koji se bave trgovinom na malo i jednim od dvadesetak slobodnih zanimanja u kojima je 23 tisuće ljudi.

Bez blagajne – predračun

Posao umrežavanja privrednih subjekata s poreznim ispostavama završava 1. srpnja uključivanjem tržnica, pekarnica i svih ostalih subjekata koji izdaju račune i posluju s gotovinom. Uvođenje elektroničkog nadzora poreznih obveznika stajat će državu oko 30 milijuna kuna, a procjenjuje se da će korist od fiskalnih veza biti jedna milijarda kuna više naplaćenih poreza u godini dana. S obzirom na uhodavanje i postupno uvođenje u sustav, ove se godine očekuje pola milijarde više nego prošle.

Podaci iz siječnja potvrđuju Vladin optimizam jer su ugostitelji tog mjeseca prijavili 31 posto veći promet u odnosu na godinu prije pa su naknadno objašnjavali da nisu skrivali promet, već da u vrijeme recesije i depresije građani više piju. Spretan izgovor neće im biti od pomoći pri plaćanju poreznih obaveza, no jedan je mjesec premalo da bi se vidjeli konačni učinci fiskalizacije. Puno opterećenje sustava – do deset milijuna poruka dnevno – očekuje se tek u špici turističke sezone jer se mnogi kafići i restorani otvaraju tek u sezoni. U prvoj fazi fiskalizacije nije bilo znatnijih tehničkih poteškoća, a prvih su dana i poreznici gledali kroz prste na prijestupe obveznika. No ubrzo nakon toga pooštrili su kontrole pa je bilo i novčanih kazni i zatvaranja lokala.

Novi obveznici fiskalizacije trebaju voditi računa o tome da računi koje će izdavati od 1. travnja moraju početi od broja jedan, a ne od broja kojim su zaključili poslovanje 31. ožujka.

Liječnici opće prakse, žele li raditi s gotovinom, također moraju imati fiskalne blagajne.

– Imam je od petka – rekao je dr. Mario Malnar iz Koalicije hrvatske obiteljske medicine. Iako su liječnicima, koji su u zakupu ordinacija, domovi zdravlja izdali preporuku da to učine, na takav će se potez odlučiti samo oni koji svoje dodatne usluge žele naplaćivati u gotovini.

– Ponekad naplatim sudske ekspertize ili obrade za invalidsku komisiju, a primjerice zubari često imaju nadoplate za materijal koji HZZO ne pokriva – objasnio je Malnar i dodao da je u cijeli sustav naplate uložio 650 kuna – 350 kuna stajao ga je certifikat koji izdaje Fina i 300 kuna nadogradnja već postojećeg kompjutorskog sustava u ordinaciji.

– Oni liječnici koji ne žele uvoditi blagajne dodatne usluge mogu od pacijenta naplatiti predračunom – objasnio je. A vlasnici velikih poliklinika, iako fiskalizaciju moraju provesti tek od 1. srpnja, već su se prilagodili zahtjevima.

– Naručili smo blagajne i prilagodili softver – rekao je prof. Nikica Gabrić, vlasnik poliklinike Svjetlost. Dodao je da oni u svojim poliklinikama samo u Zagrebu i Splitu imaju obrt od 3,5 milijuna kuna mjesečno pa su i dosad uredno vodili poslovanje. Za 1. srpnja spremna je i Polikinika Vili čija je vlasnica prof. Višnja Latin.

Taksisti dva tjedna učili

– Prvi srpnja brzo će doći pa smo već napravili sve što treba – otkrila je. Dodala je i da je fiskalizacija stajala oko 4000 kuna. Fiskalne račune počeli su izdavati i vozači Taxi Cammea, a prve su isprintali već nekoliko minuta nakon ponoći.

– Dva smo tjedna išli na obuku kako bismo pohvatali sve konce. Treba nam 20-ak sekundi dulje da putnicima izdamo novi račun – prenio je prva iskustva vozač Slavko. Dodao je da im putnici to zasad ne zamjeraju, a objasnio je i da se u automobilu nalazi printer koji ispisuje račun i istodobno ga šalje putem mobilnog uređaja u Poreznu.

>>Počinje novi krug fiskalizacije; Trgovci, liječnici- pripremite se

>>\'Nije to indikator utaje, ljudi više piju jer je kriza\'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije