ODJECI POKOPA GENERALA

Bobetkove želje nisu u potpunosti poštovane

04.05.2003.
u 00:00

Znače li Basarčeve riječi da zna gdje je odbjegli general Ante Gotovina?

SISAK - Prekjučerašnji pokop stožernog generala Janka Bobetka, kojega je ispratilo dvadesetak tisuća suboraca i poštovatelja iz svih krajeva Hrvatske, tema je dana u Hrvatskoj, a posebice u Sisku. Većina je impresionirana brojem ljudi, a pogotovu brojem visokih uglednika koji su se okupili da bi odali počast generalu i ratniku.

General Bobetko isplanirao je svoj pokop do detalja, kažu upućeni. Naveo ih je u oporuci, ali svi nisu u potpunosti poznati široj javnosti. Iz krugova bliskih obitelji i prijateljima preminulog generala, izrijekom se navodi kako u oporuci stoji da nitko od političara ne smije govoriti na pokopu, niti smije biti političkih govora. Naveo je tko može govoriti, a na popisu, navodno, nije bilo Sanaderova imena. Precizirao je i druge detalje, tko drži posljednju stražu uz odar, da križ nosi general Mirko Norac, a fotografiju njegov vozač i tjelesni čuvar Predrag Jugović. .

Nakon prekjučerašnjeg ispraćaja iz Zagreba i pokopa u Sisku, u javnosti su neki skloni ustvrditi kako generalove želje ipak nisu u potpunosti poštovane. Norac nije pušten iz pritvora u kojem čeka ishod žalbe na presudu i na tu okolnost obitelj i prijatelji, koji su bili organizatori pokopa, nisu mogli utjecati. Međutim, govor dr. Ive Sanadera na ispraćaju u Zagreba mnogi drže kršenjem volje generala, dakako, ako uistinu u oporuci stoji zabrana istupa političara. U javnosti se razglaba i o govoru generala Ivana Basarca u Sisku, koji je dijelom bio politički. Dok jedni drže kako je sporna izjava da u Hrvatskoj nema slobode za one koji su je učinili slobodnom, jer ako nisu slobodni Norac, Gotovina, Ademi i drugi, nitko nije slobodan, drugi drže kako je tu u pitanju osobni Basarčev stav. Među sporne, svrstava se izjava: "Ako se ne poštuje referendum sa 450 tisuća potpisa, ako se krši Ustav, a sudske odluke tumače kako komu odgovara, tada pojedinci koji to rade moraju odgovorati pred hrvatskim narodom", za koju je Basarac dobio pljesak okupljenih na posljednjem ispraćaju. Drugi tu izjavu drže sasvim korektnom, pogotovu što je na sličan način govorio i general Bobetko, koji je držao da je Zakon o suradnji s Haaškim sudom protuustavan, pa je teško da bi on imao išta protiv tih riječi.

U javnosti se s posebnim zanimanjem prati odjek Basarčevih riječi kako Bobetku prenosi pozdrave generala Gotovine. Znače li one da se Basarac čuo s Gotovinom, i zna li on gdje je odbjegli general? Odgovora zasad nema. Neće biti čudno ako i policiju zainteresira odgovor na ta pitanja i ako pozove Basarca na obavijesni razgovor, pogotovu zato što se među vijencima našao i Gotovinin. Kako to uvijek biva, pojavile su se i glasine da je među okupljenima na pokopu "viđen" i prerušeni general Gotovina, ali u njih malo tko vjeruje.

Željko Grgurinović

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije