PROTIV ORGANIZATORA

Bojkot kupnje pod prijetnjom tužbe, trgovci razmatraju pravne korake: 'Nismo iznenađeni'

Šibenik: Po?eo bojkot trgovina i benzinskih crpki zbog visokih cijena
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
1/5
29.01.2025.
u 22:35
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Ekonomisti upozoravaju na potencijalnu opasnost po gospodarstvo. Hrvoje Stojić iz Hrvatske udruge poslodavaca naglašava da bi nastavak bojkota mogao uzrokovati pad BDP-a i recesiju.

Novi bojkot kupnje započinje već u sutra, a u petak se, prema najavama organizatora, očekuje najveći i najširi bojkot dosad – građani neće potrošiti ni lipe! Dok se pripremaju za ovu akciju, pojedini trgovci razmatraju podnošenje tužbi protiv organizatora. U fokusu bojkota bit će tri trgovačka lanca, a moguće je da će trgovci uzvratiti bojkotom prema organizatorima. Neki su već najavili tužbe, na što Josip Kelemen iz potrošačke platforme Halo poručuje: "Nismo iznenađeni, imamo pravne stručnjake i besplatan pravni savjet, ne bojte se – bit ćemo zaštićeni ako do tužbe dođe."

Međutim, prije nego dođe do pravne bitke, slijedi druga runda bojkota, koja će obuhvatiti proizvode poput gaziranih pića, vode i deterdženata. Građani se također pripremaju za bojkot triju međunarodnih lanaca – DM, Lidl i Eurospin.  "Situacija je nepodnošljiva, cijene su previsoke svugdje", smatra Zagrepčanka Marija za RTL. Njena sugrađanka Jelena dodaje: "Jedino rješenje je ovaj bojkot – moramo se složiti da tog dana ništa ne kupujemo."

Ekonomisti upozoravaju na potencijalnu opasnost po gospodarstvo. Hrvoje Stojić iz Hrvatske udruge poslodavaca naglašava da bi nastavak bojkota mogao uzrokovati pad BDP-a i recesiju. S druge strane, potrošačke udruge poručuju da neće odustati od bojkota i pozivaju građane da u petak ne kupuju ništa, nigdje. "Nismo ovce za šišanje, nismo lovina na tržištu, već potrošači koji žele poštenu cijenu", ističe Kelemen.

Bojkot se ne odnosi samo na fizičke trgovine – ako ste odlučili bojkotirati, ne kupujte ni online. Prošlog petka mnogi web-shopovi zabilježili su pad prometa i do 40%. "Bilo je trgovaca koji su imali pad do 90%", objašnjava Dino Oreški iz Udruge eCommerce Hrvatska. Iako ministar gospodarstva Ante Šušnjar podržava bojkot, iz državnih krugova nisu stigle konkretne reakcije. Hrvoje Stojić napominje da je licemjerno pozivati na bojkot dok osobna potrošnja značajno puni prihode od PDV-a, koji su korišteni za povećanje plaća u javnom sektoru.

>>> VIDEO Bojkot trgovina u nekim dijelovima zemlje 'prepolovio' broj računa, poznato i stanje po županijama

Ključne riječi

Komentara 5

LI
liberta
16:04 30.01.2025.

Pa nije čitava Hrvatska za bojkot. To je onih 20% koji se instruiraju za lokalne izbore. Ovo imam osječaj kao da smo mi svi u sindikatu za bojkot. Nametnuto za drugi cilj.

EF
Efendi
10:23 30.01.2025.

Ako se rast BDP pumpa potrosnjom i kupnjom preskupe hrane, a ne izvozom industr. proizvoda, takav rast mi ne treba! Bojkot!!!

UK
ukrajina
08:56 30.01.2025.

"Hrvoje Stojić iz Hrvatske udruge poslodavaca naglašava da bi nastavak bojkota mogao uzrokovati pad BDP-a i recesiju." Uvijek nas ti poslodavci sa nečime plaše kao malu djecu, treba im pokazati zube još više a i vlada mora biti žešća ! Kao nećemo ući u recesiju ako nastave sa divljanjem cijena i njihovim bogaćenjem !

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije