Matija Vlačić Ilirik svojim radovima postao je vodeći svjetski protestantski teolog svojeg vremena i ostavio neizbrisiv trag, a danas Hrvatska obilježava petsto godina od rođenja slavnog intelektualca.
On je rođen u Labinu 1520. godine. Školovao se i djelovao u Veneciji, Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Predavao je hebrejski i grčki jezik od 1544. na Wittenberškom protestantskom sveučilištu, a uskoro je preuzeo i tu katedru. Matija Vlačić Ilirik istaknuo se kao dio dio najužeg kruga "otaca reformacije" Luthera i Melanchthona. Od 1549. godine otvoreno je istupao kao idejni pokretač borbe protiv pape i cara te pomirljive struje Melanchthona.
Matija Vlačić Ilirik objavio je oko 250 radova, a bio je jedan od urednika i pisaca monumentalne kritičke Crkvene povijesti, poznate i pod nazivom Magdeburške centurije. Njegovo najopsežnije djelo je Ključ Svetog pisma iz 1567., kojim se potvrdio kao tvorac protestantske hermeneutike i hermeneutike uopće. To je zapravo enciklopedijski rječnik hebreizma koji je postao temeljnim djelom protestantskog tumačenja Biblije, prenosi Moja Hrvatska.
Tijekom svojeg života doživio je brojne osude i prognanstva. Međutim, svojim radio oblikovao je protestantsku misao te postao vodeći svjetski protestantski teolog. Vlačić je pokušao ostati vjeran Lutheru i njegovom naglasku na ropstvo ljudske volje i nemogućnosti spasenja putem dobrih djela.Smatra se da je posjedovao najveću osobnu kolekciju knjiga 16. stoljeća.
Preminuo je u Frankfurtu, 1575. godine.
Hrvatska pošta je 2017. godine povodom 500. obljetnice reformacije objavila i poštansku marku s njegovim likom. A povodom 500 godina njegova rođenja, učenici Osnovne škole Matije Vlačića obilježili su brojnim aktivnostima velikana po kojem je škola dobila ime, javlja Lokalni
Jos jedan protestant.