- Potajno se priprema izgradnja nove nuklearne elektrane u Slavoniji u Erdutu, kazao je danas HDSSB-ov Boro Grubišić tijekom saborske rasprave o o prijedlogu strategije zbrinjavanja radioaktivnog i iskorištenog nuklearnog goriva. Na sumnju ga je naveo podatak da se strategijom planira izgradnja skladišta radioaktivnog otpada obujma 72.000 kubnih metara.
- U Hrvatskoj je zanemariva količina radioaktivnog otpada od 52 kubna metra bez Nuklearne elektrane Krško. Pitamo se je li potrebna izgradnja središnjeg odlagališta radioaktivnog otpada gdje je bilo pokušaja da se u prostorne planove županija uvrsti lokacija skladištenja radioaktivnog otpada od 72000 kubnih metara – zanimalo je Grubišića koji se zapitalo i gdje bi ono moglo biti s obzirom da ga niti jedna županija ne želi. SDP-ov Draženko Pandek odgovorio mu je da nema govora o uvozu nuklearnog otpada u Hrvatsku, jer ni jedna Vlada ne može uvesti preko Sabora deku ni gram nuklearnog otpada.
- Svaka odgovorna Vlada i čovjek mora težiti i predvidjeti rješenja i za najgore solucije. Trenutna vrlo realna solucija je da Slovenci neće htjeti uzeti našu polovicu nuklearnog otpada. Recite mi vi kako bi vi riješili tu polovicu nuklearnog otpada u slučaju da Slovenci tu polovicu ne žele uzeti. Hoćemo ih izvesti u Čad? Platimo tamo nekog lokalnog vođu pa njima to uvalimo, je li to rješenje? Pojesti ga ne možemo – kazao mu je Pandek, no Grubišić je odgovorio da ga je time potpuno uvjerio da potajno pripremaju nuklearnu elektranu u Erdutu.
- Rekao sam da je ovo tiho lobiranje, da se izgradi umjesto vodne stepenice nova nuklearna elektrana i to baš u Slavoniji. Valjda računate da će Slavonija opustiti stanovništvom i svima ostalima, pa onda eto gradi što hoćeš u divljini jer naša sela puste kako i sami znate – dodao je Grubišić.
OraH-ova Mirela Holy rekla je da bi gradnja nuklearne elektrane u Slavoniji bila pogrešna odluka ne samo iz zdravstvenih i sigurnosnih nego i iz ekonomskih razloga.
- Procjene ekonomskih stručnjaka govore da je isplativo graditi nuklearne elektrane snage 10 tisuća megawata ako gledamo ukupnu infrastrukturu, a mi bismo tu gradili kolibu, a uložili kao da ćemo graditi palaču - iznosi Holy.
Većina klubova u raspravi je zaključila da je ova Strategija korak za rješavanje problema koji se nisu rješavali 60 godina.
>> Rockefelleri ulažu u čistu energiju, Mirela Holy može slaviti
to je najčišči oblik proizvodnje energije.zašto ne.svaka investicija je dobro došla.