ODBACILI KRITIKE HRVATSKOG MINISTRA

Bošnjačke udruge pisale Grlić Radmanu: 'Knjigu ćemo promovirati i u Hrvatskoj i Srbiji, pozvat ćemo i vas'

Sarajevo: Gordan Grlić Radman sastao se s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
1/3
27.05.2024.
u 10:26

Komentirajući objavljivanje knjige pod naslovom "Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni Hercegovini", koja je prošlog tjedna predstavljena u Sarajevu, ministar Grlić Radman je u nedjelju tijekom posjeta hercegovačkom mjestu Stolac kazao kako je nedopustivo izjednačavati ulogu Hrvatske i Srbije u proteklom ratu u BiH.

Bošnjačke udruga koje su objavile knjigu s glavnom tezom da su i Hrvatska i Srbija izvršile agresiju na BiH tijekom posljednjeg rata u toj zemlji, u ponedjeljak su odbacile kritike koje im je zbog tih optužbi uputio hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman te su najavile promociju publikacije i u Hrvatskoj.

Komentirajući objavljivanje knjige pod naslovom "Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni Hercegovini", koja je prošlog tjedna predstavljena u Sarajevu, ministar Grlić Radman je u nedjelju tijekom posjeta hercegovačkom mjestu Stolac kazao kako je nedopustivo izjednačavati ulogu Hrvatske i Srbije u proteklom ratu u BiH istaknuvši kako bez doprinosa i pomoći Hrvatske, ali i bosanskohercegovačkih Hrvata, ne bi bilo ni današnje države BiH.

Onima koji zastupaju takve teze poručio je kako promiču narativ koji iskrivljuje povijesne činjenice, a istaknuo je kako je Hrvatska bila među državama koje su se aktivno zalagale da Opća skupština UN donese rezoluciju kojom je podsjetila na genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. 

"Neobično nam je da se to događa u trenutku usvajanja rezolucije (o Srebrenici). Da nije bilo Hrvatske, ne bi bilo cjelovite, suverene i neovisne Bosne i Hercegovine. To je činjenica. Hrvatska je među prvim zemljama priznala neovisnu i suverenu BiH", kazao je uz ostalo Grlić Radman.

VEZANI ČLANCI:

Iz udruga "Pokret majki enklava Srebrenice i Žepe" te "Udruženje žrtava i svjedoka genocida" na to su šefu hrvatske diplomacije uputili pismo u kojemu su naveli kako su oni knjigu temeljili na sadržaju presuda što ih donio Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY), "istog onog koji je oslobodio krivnje generala Antu Gotovinu".

"Mi ne izjednačavamo, mi iznosimo sudski utvrđene činjenice", naveli su u pismu adresiranom na ministra Grlića Radmana, očevidno aludirajući na presudu u slučaju Jadranka Prlića i više dužnosnika Herceg-Bosne u kojoj je ICTY iznio tezu o postojanju udruženog zločinačkog pothvata. 

Iz bošnjačkih udruga ističu kako je isti taj sud zbog ratnih zločina osudio Veselina Šljivančanina, Milana Martića te Radovana Karadžića i Ratka Mladića, kao i mnoge druge za počinjeni genocida u Srebrenici, a na temelju tih presuda je i donesena rezolucija Opće skupštine UN čiji je Republika Hrvatska sponzor.

"U prilogu dopisa vam dostavljamo knjigu 'Srbija i Hrvatska u međunarodnom oružanom sukobu u Bosni i Hercegovini' i molimo vas da, ako nađete bilo što što nisu sudski utvrđena činjenica da nam na to ukažete, ili da nam uputite javno ispriku i javno podržite naslijeđe ICTY odnosno Rezidualnog mehanizma (MICT)", naveli su u poruci. Na kraju su naznačili kako će svoju knjigu promovirati i u Hrvatskoj i Srbiji, a na hrvatsku promociju planiraju pozvati ministra Grlića Radmana.

Komentara 4

BA
Barba56
15:52 27.05.2024.

Moze ih sramota biti , sam pokojni Alija Izetbegovic odao je priznanje Splitskoj bolnici za primitak ranjenih Bosanskih bojovnika , na tisuce izbjeglica . Kako bi Hrvatska napala Bosnu kad je i sama ratovala na svojoj teritoriji . I ako su to udruge majki Srebrenice ovo im nije u redu , mogu se sramiti sve do jedne , jer znaju tko im je pobio djecu . Nadam se da su i napisale zlocine muslimana nad Hrvatima .

Avatar Ričard
Ričard
17:03 07.06.2024.

Treba ozbiljno razmišljati o termu ”Bošnjaci ” i bošnjački narod- ili pod navodnicima ili takozvani ili kako je bilo do 1993e

Avatar vila velebita
vila velebita
13:05 27.05.2024.

Pa, u kontekstu cijele priče Hrvati moraju pomoći svoj narod u ratu (jedan od tri ravnopravna i konstitutivna). To je naše pravo i obaveza. Pitanje je naravno gdje i kada je to pravo zlouporabljeno u smislu zločina nad civilima, ali to je već druga priča. Za vrijeme Oluje spasili smo Bihaćki džep, a po nekim ratnim pravima, država ima pravo određeni broj kilometara ući u susjednu ukoliko postoji opasnost od ratnog djelovanja s tog teritorija, te ukloniti ugrozu. Od potpisivanja Daytona, mi kooperativno sudjelujemo!!! Šta se više očekuje od nas???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije