Kao grob iz vedra neba odjeknula je ovih dana vijest da je Dijana Matijašić iz Grdaka nedaleko od Koprivnice u obližnjoj “rasinjskoj” šumi pronašla bijele tartufe, najcjenjenije i najskuplje vrste tih gljiva.
Tražila vrganje
– Bila sam u potrazi za vrganjima i u jednom trenutku naišla na gljivu čiji je gornji dio virio iz zemlje. Nisam znala što je, ali pretpostavila sam da se radi o tartufu. Bila sam presretna – istaknula je 35-godišnja Dijana koja se branjem gljiva bavi “od kada zna za sebe” i ponosna je vlasnica, kaže, gljivarske iskaznice Ministarstva poljoprivrede. Kako bi utvrdila je li zaista riječ o iznimno skupoj deliciji, kontaktirala je s nekoliko vrsnih gastronoma te ljudima iz tvrtke Zigante tartufi iz Buja, kojima je poslala i uzorak. Iako službenu potvrdu nije dobila, priča, svi odreda uvjeravali su je da je riječ o bijelim tartufima. Ponudila ih je na prodaju, ali nije dobila zadovoljavajuću ponudu.
– Riječ je o dva tartufa od ukupno 145 grama. Njihova je cijena na tržištu od dvije i pet tisuća eura po kilogramu i ne mislim ih prodati ispod 500 eura. Radije ću pronaći recept i pripremiti ih svojoj majci i troje djece – pričala je ushićeno.
‘Bijeli tartuf sada ne raste’
S obzirom na mišljenje prof. Romana Bošca s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, najpoznatijeg hrvatskog stručnjaka u području gljivarstva koji je na uvid dobio više fotografija pronađenih gljiva, euforija će se vjerojatno pretvoriti u veliko otriježnjenje.
– Nažalost, ovdje nije riječ o bijelom tartufu, nego gomoljači koja se zove vijugavo mesnata mirisnica i raste napola ukopana u tlo. Bijeli tartuf sada ne raste, već ujesen i početkom zime. On raste na ilovasto-laporastom, a u ovom slučaju riječ je o kiselom tlu – otkrio je Božac i priznao kako je ove godine iz raznih krajeva Hrvatske za istu vrstu gljive dobio bezbroj upita i svi misle da je bijeli tartuf.
– Osim uz tokove rijeka u Istri, Mirne, Dragonje, Pazinčice i Raše, bijeli tartuf raste i uz obale rijeke Save, Une, Bosuta i Spačve. U Podravini, kao i u cijeloj Hrvatskoj, ima primjerice crnih tartufa, za čiji su pronalazak potrebni obučeni psi, ali ne i bijelih tartufa – rekao je profesor i dodao kako pronađena vijugavo mesnata mirisnica nije otrovna, ali nije ni jestiva i samim time nema nikakvu vrijednost.
D. Matijašić jučer nije željela komentirati mišljenje prof. Bošca.