Povratna naknada za boce trebala bi se povećati od iduće godine s dosadašnjih sedam centi na 10 centi. Međutim, zelene udruge upozoravaju da je to i dalje premalo u usporedbi s našom kupovnom moći dok iz resornog Ministarstva odgovaraju da građani svoje komentare mogu dati u javnom savjetovanju.
"Skupi se za jedan ručak više puta, ovisi", kaže Milica iz Ivanić-Grada za Dnevnik. Za pedeset boca dobije se oko 3,5 eura, dok bismo u Njemačkoj dobili gotovo četiri puta više – 12,5 eura. Povratna naknada nije se mijenjala otkad je uvedena, znači od 2006. godine. Prije je iznosila 50 lipa, a sad je pak sedam centi boca i taj je iznos najniži u Europi.
"Povratna naknada treba stimulirati kupca kad nešto kupi, da se pobrine da od toga ne nastane otpad. Ovdje je konkretno riječ o ambalaži koju treba vratiti u trgovinu. S godinama smo zaključili da bi povratnu naknadu ipak trebalo promijeniti", objasnila je Sanja Radović, načelnica Sektora za održivo gospodarenje otpadom Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
U ovom trenutku ideja vlasti jest da se naknada poveća sa sedam na 10 centi, no ekološke udruge navode kako je to premalo. Ana-Marija Mileusnić iz Zelene akcije tvrdi da je Slovačka dobar primjer gdje ta naknada iznosi 15 centi.
Povećanje naknade dobro će doći svima onima koji sakupljaju boce kako bi popuni svoj budžet. "Dobro je za umirovljenike da im se ipak malo povisi jer imaju male mirovine i jadni su svi, barem koliko-toliko da im se budžet malo povisi", kaže Štefa Kolarić iz Donje Lomnice.
FOTO Najopasnije životinje na svijetu: Najopakija je odgovorna za smrt čak 750.000 ljudi godišnje
Naknada se povećava za tri centa a za koliko se očekuje povećanje cijene ?