Iako je pet posto umanjena cijena dionica koje država ima u Belju d.d., gotovo sigurno nitko ih neće kupiti na drugoj, ovotjednoj, burzovnoj dražbi. Uslijedit će javni natječaj, što znači da je moguća i prodaja za jednu kunu, dakako, uz obvezu preuzimanja 400 milijuna kuna duga.
U javnosti se nagađa o potencijalnim kupcima, pa se tako navodi i "grupa slavonskih poduzetnika koji imaju političku potporu Branimira Glavaša".
Glavaš: Nema grupe
- Nema tu nikakve grupe, nego kao županijska vlast želimo optimalno rješenje za Belje. Držim da je to koncept u kojem bi najmanje dva ulagača imala po 25 posto plus jednu dionicu, a država bi zadržala 25 posto plus jednu, i to najmanje pet godina kako bi zadržala kontrolni mehanizam. Ostalo su mali dioničari i rezervacije. Prije mjesec dana Belje je posjetio američki poduzetnik hrvatskog podrijetla Steve Bubalo koji zagovara više ulagača i naglašava kako treba razvijati posao, imati jedan, a ne odmah 10 posto profita.
U tijeku su njegovi dogovori s osječkim poduzetnikom i vlasnikom tvrtke Žito d.o.o. Markom Pipunićem kako bi zajedno ušli u taj posao - ističe Branimir Glavaš, predsjednik Skupštine Osječko-baranjske županije, koji se u suradnji s Ivicom Vrkićem, predsjednikom uprave Belja, angažirao u razradi modela privatizacije Belja.
Strateško razvijanje posla
- Ne bi bilo dobro da pojedinac ovlada Beljem jer ta je tvrtka zaista cijela Baranja. Zato predlažem model po kojem dolaze strateški ulagači koji ne žele pod svaku cijenu ovladati Beljem, nego razvijati posao.
Istina, razgovarali smo i s Ivicom Todorićem, no njegov stav je sve ili ništa, te odbija opciju s više ulagača koja kombinatu i regiji daje veća jamstva za razvoj - ističe Branimir Glavaš.
BRANKO VRBOŠIĆ