SOFIJA - Petnaest nevladinih organizacija zatražilo je od bugarske vlade da od SiCG traži pripojenje područja oko Pirota, Bosilegrada i Dimitrovgrad na istoku Srbije, čija površina iznosi 1545 četvornih kilometara.
Ako pregovori o "zapadnim pokrajinama", kako u Bugarskoj nazivaju taj dio Srbije, ne uspiju, udruge predlažu da se SiCG tuži Međunarodnom sudu pravde u Den Haagu jer ona nije pravna sljednica SFRJ i ne može raspolagati samostalno tim teritorijem.
Zahtjev je u ime organizacija okupljenih u Odbor za pripojenje istočne Srbije javno predstavio Georgi Velev, predsjednik Centra za strateške studije.
U pozivu vladi, objavljenom u najtiražnijem bugarskom listu "Trud", Velev traži "da se hitno počene pregovarati o "zapadnim pokrajinama", koje su nakon raspada SFRJ ostale u Srbiji, dok su Slovenija i Hrvatska postale odvojene države".
"Srbija nije pravni nasljednik ni Kraljevine SHS ni Jugoslavije i zato imamo mogućnost postaviti pitanje o mirnoj reviziji granica, kao što je to učinio car Boris III. za povratak južne Dobrudže.
Time možemo pomoći Srbiji oko prekrajanja granica Kosova i Bosne kako bi ona dobila svoje teritorije. Ali, Srbija zauzvrat mora biti korektna i vratiti nam pokrajine", piše Velev u zahtjevu Odbora za pripojenje "zapadnih pokrajina".
Ako taj plan ne uspije, Velev poziva Hrvatsku i Sloveniju da kao pravne sljednice bivših zajedničkih država ustupe Bugarskoj svoja prava na "zapadne pokrajine", kojima bi onda zajednički upravljale Srbija i Bugarska.
"Takav potez ne bi bio u suprotnosti s helsinškim procesom, koji predviđa nepromenjivost granica u Europi jer on više ne postoji nakon ujedinjenja Njemačke, raspada SSSR-a, Čehoslovačke i SFRJ", zaključuje se u apelu bugarskog Odbora za pripojenje istočne Srbije.
Zorana Bajt