Pritisak iz Njemačke se nastavlja – nakon niza izjava iz Bundestaga u kojima su upozoravali da Hrvatska nije spremna za ulazak u EU te dovodili u pitanje ratifikaciju, danas je stigla i ona predsjednika Odbora za strane poslove Ruprechta Polenza da \"nema popuštanja\", kako se moraju srediti zaostaci na sudovima te još drastičnija, da \"s Hrvatskom moramo postaviti primjer\" zastupnika Michaela Rotha.
Deset teških zadaća
Kritika nije došla od zastupnika istog političkog habitusa: prvi je član CDU-a, drugi socijaldemokrata. Iako je ministar vanjskih poslova G. Westerwelle pokušao smiriti strasti kazavši da Hrvatska mora, a on vjeruje da hoće, ispuniti deset zadaća, atmosferu u Bundestagu počinju opisivati kao nenaklonjenu Hrvatskoj. No ako je išta sigurno, to je da je Njemačka pragmatična – stav oko Hrvatske bio je potpuno isti lani u proljeće. Tad je visoki francuski dužnosnik stigao u Zagreb, izravno iz Berlina. Bilo je to netom prije nego što je trebala biti donesena odluka o završetku pregovora, što je visilo u zraku. Kako je Francuska predložila da se neizvjesnost presiječe, da se zatvore pregovori, ali da se Hrvatskoj uvede monitoring, njegov je zadatak bio obići glavne političke aktere. Francuska se zalagala za strog monitoring, verzije su bile različite: gubitak fondova, ali i monitoring nakon članstva. O njemu Nijemci, otkrio je, nisu htjeli ni čuti. \"Kako ćemo u Bundestagu objasniti da Hrvatska možda neće biti spremna za članstvo s datumom ulaska i onda očekivati da glasuju za zatvaranje pregovora? Ne dolazi u obzir\".
Pritisci do ulaska u EU
Drugim riječima: Hrvatska mora biti apsolutno spremna do ulaska. Opekli su se s Rumunjskom i Bugarskom, dobile su taj famozni monitoring nakon ulaska, no on se pokazao lošim. A Hrvatsku se može jako pritiskati samo do ulaska. I Nijemci to i rade.
@daneb Ne diraj Duku! Njegovi komentari su cesto kratki i "u sridu".