Tromjesečni bruto domaći proizvod za prvo tromjesečje 2012., prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku (DZS), realno je manji za 1,3% u odnosu na isto tromjesečje 2011. godine. Taj je podatak objavio i predsjednik Vlade Zoran Milanović na sjednici Vlade.
Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić priznao je na sjednici Vlade da će stanje biti i gore, kad se objave podaci za drugi kvartal, jer “nema nikakvih ozbiljnih pomaka.” – Svi su prije provođenja nekog rješenja spremni stvoriti tri problema. Ljudi nisu naučeni preuzimati odgovornost pa sve odluke moraju donijeti premijer ili ministri. Naš način mišljenja postao je sve učini, da ne učiniš ništa. Ne daj Bože da kažeš da ćeš nešto učiniti jer samom tom činjenicom si već kriv – pravdao se Čačić.
Milanović je pak rekao da je riječ o očitom padu i da je Hrvatska službeno u recesiji, ali takva je situacija i diljem Europe. Dodao je kako više nije pošteno da se za loše rezultate kritiziraju javna poduzeća zato što su javna poduzeća u vlasništvu države i njima upravlja Vlada koja je vlasnik, stoga Vlada i odgovara za rezultate tih poduzeća. To je nešto drugačije od onoga što je tvrdio ministar financija Slavko Linić, koji je odgovornost svaljivao na javna poduzeća.
Pad je, inače, nešto niži nego što su očekivali vodeći ekonomisti u bankama i drugim institucijama koji su najavljivali smanjenje i do 2,3 posto. Lošije pokazatelje od Hrvatske u prvom su kvartalu imali samo Portugal i Grčka, a zemlje u najbližem okruženju Italija i Mađarska pale su kao i Hrvatska.
>>'Brine zbunjenost Vlade koja ne nalazi krivca za pad proizvodnje'
Očekivanja za drugo tromjesečje su još nepovoljnija, zbog smanjenja industrijske proizvodnje.
Analitičar Ekonomskog instituta Željko Lovrinčević kaže da je stanje u prvom kvartalu ublaženo rastom prometa u trgovini do kojeg je došlo zbog najave većeg PDV-a, no u drugom kvartalu neće biti tog pozitivnog učinka.
Ekonomist Ante Babić ističe da Hrvatska sada svodi u realne okvire i svoj BDP i industrijsku proizvodnju. Na kretanja u prvom dijelu godine utjecalo je stanje u brodogradnji, problemi u Diokiju, zatvaranje sisačke Željezare.
– Gase se industrije koje smo godinama subvencionirali i održavali na životu – ističe Babić.
Potpredsjednik Vlade Branko Grčić vjeruje da će u drugom dijelu godine ekonomija ostvariti preokret.
– Idemo ususret turističkoj sezoni, pokrenuli smo procese i investicije koji će dati efekta. Jako je puno elementa na osnovu kojih vjerujem da će se trendovi preokrenuti. Vlada i dalje ostaje pri stavu da će ove godine zaustaviti pad BDP-a i ostvariti lagani rast – kaže Grčić.
Predsjednik Republike Ivo Josipović u Bruxellesu je komentirao pad gospodarstva.
– Bez obzira što svi osjećamo krizu i vidimo da smo daleko od izlaska iz nje, poduzete su brojne mjere koje daju nadu i optimizam i vjerujem da ćemo ići prema boljem – izjavio je Josipović.
ma evo već se okreće, vrtimo se ko centrifuga, sve glava boli od naglog preokreta