SLIJEVA Jaki narodnjački kandidat osmislio je strategiju osvajanja 25 posto glasova kako bi potom pregovarao o preuzimanju premijerskog položaja

Čačić okuplja šest stranaka

hrv_cacic.jpg
import
09.09.2005.
u 19:33

Premda buduća predsjednica ujedinjenih liberala Đurđa Adlešić već neko vrijeme javno poručuje ambicioznom narodnjaku Radimiru Čačiću da on nije HSLS-ov kandidat za premijera, Čačić na njih ozbiljno računa u svom pohodu na Banske dvore. I ne samo na njih. Čačićeva formula za osvajanje premijerske pozicije na sljedećim parlamentarnim izborima, naime, okupljanje je nekoliko manjih stranaka oko HNS-a, koje bi, izračunao je, zahvaljujući sinergijskom učinku i njegovoj političkoj osobnosti, mogle zahvatiti čak 25 posto glasova.

Istina, nedovoljno za izbornu pobjedu, ali, smatra Čačić, sasvim dovoljno za ozbiljne pregovore s Ivicom Račanom, kao najvjerojatnijim partnerom u konstituiranju vlasti, o prepuštanju vodeće pozicije u Vladi jakom čovjeku HNS-a.

Tradicionalni partneri
Uz ujedinjene liberale, dakle, Čačić u bloku koji bi u izbornu kampanju ušao pod sloganom "Čačić hrvatski premijer" vidi i Hrvatsku stranku umirovljenika, regionalne stranke SBHS i PGS, koje tradicionalno koaliraju s HNS-om, a priželjkuje vidjeti HSS. Postavljajući računicu, Čačić je krenuo od toga da bi njegov HNS na nacionalnoj razini mogao osvojiti između sedam i 10 posto glasova, ujedinjeni bi liberali donijeli svojih dva do tri, eventualno četiri posto, HSU pridodao svoja tri, te regionalci oko dva posto.

Kad bi u kombinaciju ušao HSS, to bi donijelo još nekih pet posto glasova, a ono što bi u konačnici nedostajalo do procijenjenog maksimuma od 25 posto glasova donijela bi njegova premijerska kandidatura. Čačić, naime, računa na to da birači više ne žele bezlične stranke, nego prepoznatljive osobnosti.Prvi komentar šefa HSS-a Zlatka Tomčića na Čačićev plan jest da će s njime rado razgovarati ako dobije poziv, ali i da je njihov najrealniji partner SDP.

HSS i liberali
 Ostao ja na čelu HSS-a ili ne, promjena u pogledu kriterija za strateško partnerstvo neće biti. Presudna nam je gospodarska podudarnost, pri čemu je HSS protivnik i stabilizacijske i neoliberalne ekonomije. Čačić sigurno ima energije za premijerski posao, ali je pitanje može li uopće doći u priliku da konkurira za to mjesto. Osim toga, ne mislim da je dobro udrobiti u neku kombinaciju 10 stranaka jer je to 10 nerješivih problema  kaže Tomčić.

Liberali su trenutačno orijentirati prema ujedinjavanju i ne bave se strateškim povezivanjima s nekim. Sigurno je samo to, kaže Đurđa Adlešić, da nikakva kombinacija s Račanom ne dolazi u obzir jer u HSLS-u nikad neće biti zaboravljeno ono što je Račan učinio Budiši.


HSLS zasad za Sanadera

U HSLS-u postoji sklonost prema kombinaciji s HNS-om, što dokazuju i zajedničke lokalne koalicije. Međutim, planiranje neke čvršće suradnje na nacionalnoj razini zasad im nije u žarištu. S obzirom da smatraju kako Račanov povratak ne bi donio kvalitativni pomak, HSLS-ovi će davati potporu Sanaderu.


Tomčić: HSS će biti u vlasti

Procjenjuje se da će HSS-ova strategija za budućnost uvelike ovisiti o prosinačnom stranačkom saboru na kojemu će biti izabrano novo vodstvo, a stranka će se suočiti s vlastitom krizom i velikim padom rejtinga među biračkim tijelom. Taj je detalj bitan i Čačiću koji će tek tada znati s kim u HSS-u treba razgovarati o eventualnom aranžmanu i koalicijskoj suradnji. Tomčić još nije odlučio hoće li se kandidarati za predsjednika, ali je uvjeren, kaže, da će s njime ili bez njega HSS biti dio sljedeće državne vlasti. Očekuje da će HSS u prosincu izbaciti na scenu nove ljude koji će stranci dati novu kvalitetu.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije