HEP je u utorak objavio poziv za iskazivanje interesa za strateškog partnera u gradnji termoelektrane Plomin 3, investicije vrijedne 800 milijuna eura. Predsjednik uprave HEP-a Zlatko Koračević stoga je objavu tog poziva proglasio početkom procesa gradnje najvećeg energetskog projekta sagrađenog u Hrvatskoj.
Manji uvoz struje
A tu tvrdnju potkrijepio je podacima da će Plomin 3 imati snagu od 500 megavata i da će proizvoditi 3,6 milijardi kilovatsati električne energije godišnje. S Plominom 3, nabrajao je Koračević, Hrvatska će smanjiti uvoz struje dva i pol puta te svesti taj uvoz na osam posto. To, pak, znači da će Hrvatska 240 milijuna eura manje godišnje plaćati za uvoz električne energije. Potencijalni partneri za Plomin 3 imaju rok do 14. rujna za iskazivanje interesa. HEP će potom do 28. rujna napraviti short listu potencijalnih partnera koje će onda pozvati na dostavu obvezujućih ponuda do kraja ove godine. Odabir strateškog partnera trebao bi biti završen do kraja prvog tromjesečja 2013. godine.
Koračević je kazao da postoji veliko zanimanje potencijalnih ulagača u Plomin 3 pa tako već od petka, otkako je oglas objavljen na web-stranici Financial Timesa, telefoni u HEP-u gotovo stalno zvone. U HEP-u očekuju rok završetka projekta Plomin 3 od 2015. do 2017. godine.
Potpredsjednik Vlade Radimir Čačić smatra da je Plomin 3 najveća investicija u državi, veća i od gradnje novog terminala Zračne luke Zagreb (oko 300 milijuna eura) i moguće gradnje pelješkog mosta (400 milijuna eura). A kao jedan od ključnih kriterija pri gradnji ove termoelektrane naveo je ekologiju.
– Nova elektrana imat će četiri puta veći kapacitet, a upola manje će onečišćivati – pohvalio se Čačić dodajući kako bi svatko kome je ekologija na srcu trebao biti za ovaj projekt.
Tako je ustvrdio je da je već sad u Plominu kvaliteta zraka prve kategorije, a to je bolje od kvalitete zraka u Zagrebu. S Plominom 3 ta bi kvaliteta trebala biti još bolja. Više je puta ponovio da ništa projekt Plomin 3 neće ugroziti pa tako ni, kako je kazao, 50 do 100 lokalnih glasova jer se radi o državnom interesu.
Slovenci načelno “za”
Čačić je kazao i da se s realizacijom projekta Plomin 3 moglo početi i prije dva, tri mjeseca, ali smatra da problem nije bio u HEP-u nego da nije bilo jasne slike što je to hrvatski interes. Čačić je kazao da Plomin 3 definitivno ide na ugljen te da su Slovenci izrazili načelno pozitivno mišljenje prema tom projektu, ali da taj stav ionako nije obvezujući.
U IDS-u ističu kako je prostornim planom Istarske županije Plomin 3 predviđen na plin. Saborski zastupnik IDS-a Damir Kajin kaže da je za državu u kojoj nitko ništa ove godine nije investirao Plomin 3 strateški važan. On nema ništa protiv ugljena, ali traži da država organizira referendum u Labinštini i da građani tog kraja odluče o tome.
Nitko nije protiv napretka, ali jeste protiv Projekta ( i Projekata) koji je P R O T I V čovjeka ali i protiv zdravog razuma!