Seizmografi su sinoć zabilježili više podrhtavanja, ali svi slabijeg intenziteta. Nakon potresa magnitude 2,3 u 23:11 s epicentrom 20-ak kilometara od Siska, uslijedio je do jutra niz od desetak potresa magnitude 2 ili slabije.
16:04 - Ministar graditeljstva Darko Horvat komentirao je stanje u Banovini, osvrnuvši se na pripremu toplih obroka oko koje se dignula prašina posljednjih dana.
- S današnjim danom na terenu je instalirano 297 stambenih jedinica iz resursa države koje su stavljene u uporabu. Još 70 kućica upravo stiže u luku Trst, to je donacija turske vlade, osiguran je prijevoz i one će već danas biti pretovarene na kamione i krenuti put Petrinje, Gline i Siska, izjavio je ministar Darko Horvat za Dnevnik.
Od ponedjeljka posao pripreme hrane preuzima državna tvrtka Pleter.
- Osigurat ćemo veću sigurnost u pripremi hrane - naglasio je ministar i dodao: - Količina dnevno pripremljenih obroka sada prelazi 15.000 i mi smo mišljenja da je to preveliki i neodrživi broj toplih obroka koji je potrebno pripremati. Od ponedjeljka uvodimo organizirani segment pripreme toplih obroka. Volonteri će biti na terenu dok im ne dođe odluka da nisu više potrebni", izjavio je Horvat.
Hrvatska vojska ima kuhinjski modul za pripremanje obroka, a mnogi su postavili pitanje zašto se ne koristi u Petrinji.
- Nema potrebe za mobilizacijom takvog objekta, a oni koji su do jučer obnašali ministarska mjesta imaju predugačak jezik, a ti su jezici politički obojani. MORH je jasno u priopćenju rekao za što je ta kuhinja i zašto nije uporabljiva za ovakvu situaciju - naglasio je Horvat.
13:15 - Vatrogasci su u subotu ujutro nastavili složeni postupak uklanjanja pedesetak metara visokog zvonika sisačke katedrale, a cijeli postupak i napore vatrogasaca uz dužnosnike Sisačke biskupije s primjerene udaljenosti prati i velik broj građana.
Skidanje teško oštećenoga crkvenog tornja na sisačkoj katedrali Uzvišenja sv. Križa trebalo je početi jučer no odgođeno je zbog lošeg vremena, a s tornja je skinut samo križ. Zbog velikih oštećenja i težine objekta riječ je o izuzetno zahtjevnom postupku.
Kako je rekao koordinator akcije, građevinar Davor Vrbanek, zbog dotrajale drvene konstrukcije prijeti stalna opasnost da se kapa, ili cijeli zvonik, svakog trenutka uruše.
"Predviđeno je da se najprije uz dvije višetonske dizalice, zahvati i spusti kapa zvonika. Kako prilikom zahvata limene kape ne bi došlo do urušavanja zidanog dijela zvonika, on je privremeno učvršćen obručima. Budući da se za potresa cijeli zvonik već odvojio od crkve i nagnuo, a u gornjem dijelu pomak iznosi čak 25 centimetara, cijeli se zvonik mora ciglu po ciglu razložiti i spustiti", kazao je Vrbanek.
Budući da se u blizini katedrale nalaze drugi objekti Sisačke biskupije, to je jedini način da se na njima ne pričini nova šteta ili ugroze građani. Ukoliko se ne pojave druge poteškoće, izvođači radova očekuju da bi tijekom subote mogli skinuti kapu zvonika. Neposredno nakon tog postupka počet će skidanje zidanog dijela zvonika izgrađenog sredinom 18. stoljeća. Namjera je da se u prvoj fazi ukloni gornji dio zvonika iznad zgrade crkve, a kasnije i preostali dio.
11:50 Potpredsjednik Vlade Boris Milošević otklonio je u subotu pojedine kritike da je sustav pomoći kasni nakon razornog potresa koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, naglasivši da državni sustav "apsolutno hvata sve konce i svakog dana rješava brojne probleme".
"Sustav apsolutno hvata sve konce. Svakog dana rješavamo brojne probleme. Država je reagirala isti dan kada se potres dogodio, u roku sat vremena i predsjednik i premijer bili su u Glini i Petrinji, a sve raspoložive službe dignute da odu na teren", kazao je Milošević u emisiji Prvog programa Hrvatskog radija 'Intervju tjedna'.
Ipak, ocijenio je da u tom trenutku to nije bilo dovoljno jer je riječ o krizi neusporedivih razmjera, a fokus države bio je na epidemiji koja je načela društvo i psihički, ali i kroz materijalne resurse.
Procjenjuje da će do kraja siječnja biti dosegnuta brojka od 1000 kontejnera, kolika je procjena zahtjeva. I prije tog roka 350 kontejnera je već na lokacijama, ne računajući privatne donatore. Jučer su stigla 22 kontejnera u organizaciji SNV-a, Mađarska je poslala, a Caritas će sljedeći tjedan započeti isporuku 100 kontejnera, naveo je.
Prioritet su, naglašava, ljudi s crvenom naljepnicom na kućama i čiji su objekti srušeni. Istaknuo je da se u stožeru razmišlja da onima koji su dobili kamp kućice ponude kontejnere jer su kamp kućice pogodnije za primorski dio. Milošević je rekao i da se razmatra naselje Mala Gorica za koju bivši SDP-ov ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić ističe da može primiti 6000 ljudi.
11:30 VIDEO Domagoj Delač potvrdio: Obustave hrane u Petrinji neće biti
Koordinator obnove poslije potresa u Petrinji Domagoj Delač jasno je naglasio da obustave proizvodnje obroka u ovom gradu neće biti. Kaže da sve teče po planu te se osvrnuo na volontere koji su sad već vrlo uigrani te se na tom polju ne može naći niti na jednu zamjerku.
- Jasna mi je borba gospodina Medaka i svih ugostitelja koji su od prvog dana nesebično sve ovo organizirali, dali svu logistiku i skupljali volontere. Ovdje već 10 dana rade neiscrpno i mislim da je razumljiva njihova borba za njihovu egzistenciju, treba ih shvatiti. Odlučili su i danas kuhati, ali postoji mogućnost da će im jednog dana stvarno puknuti film i da jednostavno više neće moći ovo nastaviti - kazao je, između ostalog, Delač koji je došao na poziv Grada Petrinje.
11:25 Načelnik Stožera za otklanjanje posljedica potresa Tomo Medved također je danas poručio da narod na Banovini koji je stradao u potresu, neće ostati bez osigurane prehrane.
"Samo u protekla 24 sata podijeljeno je 12.600 tona hrane, 18.580 toplih obroka za stanovništvo i 2.377 obroka za operativne snage na terenu", istaknuo je načelnik Stožera, potpredsjednik Vlade RH, ministar Tomo Medved, gostujući u emisiji "Hrvatski radio za Banovinu".
Jučer je podijeljeno 86 grijalica i pet agregata, te je provedeno 295 usluga psiho-socijalne pomoći a samo u protekla 24 sata posjećeno je 111 sela i zaselaka, izvijestio je nadalje Medved.
Zahvalio je svim ugostiteljima i obrtnicima koji su se odmah nakon razornog potresa angažirali u distribuciji prehrane stradalnicima, istaknuvši kako je sada prioritet analizirati postojeći sustav prehrane na potresom zahvaćenom području.
"Mi sada imamo obvezu osmisliti i pronaći održiv i zakonski prihvatljiv način dugoročnog osiguranja prehrane, i stoga nam je prioritet u ovim danima osmisliti taj koncept. Narod na području koji je stradao neće ostati bez potpore, a poglavito ne bez osigurane prehrane", dodao je.
Posebno je pozvao na strpljivost, jer ovdje, na teško stradalom području od razornog potresa, "ne postoje laka i brza rješenja". "U ovim okolnostima moramo biti strpljivi. Samo u proteklih 24 sata imali smo više od 20 podrhtavanja tla. Stoga je važno da budemo strpljivi, da pomognemo ljudima da lakše prebrode ovu zimu, a kad se tlo smiri, tad ćemo dati jasne upute na koji način i po kojem modelu ćemo provoditi obnovu", poručio je Medved.
8:46 Od petka je aktivna web stanica https://potresinfo.gov.hr na kojoj su objedinjene informacije o otklanjanju posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Karlovačke i Zagrebačke županije, objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-a RH.
Među ostalim, objavljene su informacije o organiziranom smještaju i obrasci prijave za privremeni smještaj. Građani mogu doznati kome se mogu obratiti za donaciju hrane, odjeće i drugih potrepština, ali i stočne hrane. Objavljeni su i kontakti mobilnih timova za psihološku i psihijatrijsku podršku koji za sada djeluju na području gradova Sisak, Petrinja i Glina.
Na stranici su i informacije za sve one fizičke i pravne osobe koje žele pomoći potresom pogođenim područjima. Tako se, primjerice, poziva osobe koje su, nakon katastrofalnoga potresa privremeno napustile svoja mjesta prebivališta, odnosno područja pogođena potresom u tim županijama, da u roku od 15 dana od dana dolaska u mjesto koje je izvan područja pogođenog potresom prijave boravište u tom mjestu.
8:45 Ravnatelj Hrvatskoga Caritasa mons. Fabijan Svalina i direktor i vlasnik tvrtke Tehnix Đuro Horvat u petak su potpisali ugovor o kupnji 100 stambenih modula kojima će Hrvatski Caritas stambeno zbrinuti ljude pogođene potresom, na području epicentra.
Prije potpisivanja ugovora predsjednik Hrvatskoga Caritasa varaždinski biskup Bože Radoš i mons. Svalina obišli su postrojenje i proizvodnju stambenih modula s voditeljem projekta Željkom Horvatom. Biskup Radoš istaknuo je da je Hrvatski Caritas u suradnji s Caritasom Internationalis, Malteškim redom i donacijama koje pristižu iz naših misija i zajednica u svijetu naručio 100 kontejnera.
Nastojali su usmjeriti sve donacije i priloge u jedan kanal, Hrvatski Caritas, jedan epicentar, a za njih su to najsiromašniji, oni koji su najpotrebniji pomoći. Željeli su da to bude humani smještaj koji pruža osnovne uvjete. Za obitelji s više djece priprema se i posebni smještaj, više modula koje mogu spojiti u svom dvorištu, da mogu ostati na okupu.
Što kaže podoficir.