Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) u ponedjeljak je rekao da bi sve odrasle osobe cijepljene protiv koronavirusa trebale dobiti booster dozu.
Dopunivši svoje preporuke, CDC je objavio da bi sve cijepljene odrasle osobe trebale primiti booster dozu ako su svoju drugu dozu cjepiva Pfizera ili Moderne primili prije barem šest mjeseci ili dozu cjepiva Johnson & Johnson prije barem dva mjeseca, rekla je direktorica CDC-a Rochelle Walensky.
„Nedavna pojava omikron varijante dodatno naglašava važnost cijepljenja, booster doza i prevencije potrebne da bismo se zaštitili od COVID-19”, rekla je Walensky.
„Rani podaci iz Južnoafričke Republike pokazuju povećanu prenosivost omikron-soja”, dodala je.
CDC je ranije preporučio booster doze za odrasle osobe starije od 50 godina, a 19. studenog ih je dopustio za zdrave osobe u dobi između 18 i 49 godina, no njima ih nije preporučio. Neki su znanstvenici kritizirali preporuke CDC-a, nazvavši ih pretjerano zbunjujućima.
Dr. Eric Topol, ravnatelj znanstvenog instituta Scripps u Kaliforniji, nazvao je preporuke CDC-a iz sredine studenoga velikom pogreškom.
VIDEO Novi soj nazvali omikron: 'Ova varijanta ima velik broj mutacija, od kojih su neke zabrinjavajuće'
Premda su mnogi govorili o delta-varijanti kao o „pandemiji necijepljenih”, također je važno shvatiti da se među zaraženima nalaze i cijepljeni ljudi čiji je imunitet stvoren cijepljenjem oslabio, napisali su Topol i Michael Osterholm, ravnatelj Centra za istraživanje zaraznih bolesti, u komentaru objavljenom u The Washington Postu.
"Više studija pokazalo je da potpuno cijepljene osobe mogu širiti delta-varijantu. To postaje još vjerojatnije kada je imunološki odgovor, što ga je omogućilo cijepljenje, oslabio”, napisali su Topol i Osterholm.
„Budući da booster doze snažno smanjuju simptomatske zaraze, mogle bi pomoći zaustaviti povećano širenje kojem svjedočimo”, dodali su.
Preporuke CDC-a stigle su tri dana nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija novi omikron-soj prepoznala kao „soj koji izaziva zabrinutost”.
Međutim, nije jasno hoće li omikron zamijeniti deltu kao najlakše prenosiv soj koronavirusa, a vjerojatno će trebati oko dva tjedna kako bi se doznalo hoće li cjepiva biti manje učinkovita protiv omikron-varijante, smatraju stručnjaci.
Anthony Fauci, glavni zdravstveni savjetnik američkog predsjednika Joea Bidena za pandemiju, nastavlja vjerovati da će postojeća cjepiva pružiti zaštitu od teških slučajeva COVID-19”, objavila je Bijela kuća.
„Ne mislim da postoji mogućnost da ova varijanta u potpunosti zaobiđe svaku zaštitu koju pruža cjepivo. Možda bi je mogla malo umanjiti”, no to je razlog zbog kojeg primjenjujemo booster doze, rekao je Fauci u intervjuu za ABC.
Brate pretjerali su.Zena koja je prva objavila o Omikron virusu kaze da je obicno curenje nosa a farmaceuti odmah digli paniku.Unistit ce narod u trci za zaradom.Stvarno pretjerivaju.Zanima me jeli zena jos ziva jer ovi su u trci za zaradom spremni na sve