Koronavirus širi se cijelim svijetom i vlade i središnje banke izložene su sve snažnijem pritisku da podupru gospodarski rast, pritisnut ograničenjem putovanja, slabljenjem potražnje i poremećajima u lancima nabave.
Epidemija ugrožava izglede za gospodarski rast i funkcioniranje financijskih tržišta, konstatirala je Christine Lagarde u ponedjeljak.
"ECB pozorno prati kretanje bolesti i njezine implikacije po gospodarstvo, srednjoročnu inflaciju i transmisijski mehanizam naše monetarne politike", naglasila je.
"Spremni smo po potrebi poduzeti odgovarajuće i ciljane mjere, proporcionalne temeljnim rizicima", poručila je čelnica ECB-a.
Njezina poruka sugerira da bi ECB na sjednici sredinom mjeseca mogao posegnuti za alatima koji bi poduprli posustalo gospodarstvo izravnije od dodatnog sniženja ključnih kamatnih stopa, napominje Reuters
.Tako bi najteže pogođenim kompanijama mogli ponuditi ultrajeftine kredite ili dodatno pojačati likvidnost, primjerice proširenim programom kupnje korporativnih obveznica ili velikodušnijim izuzećima od negativnih kamatnih stopa na depozite komercijalnih banaka, špekulira Reuters
Na raspolaganju im je i mogućnost dodatnog sniženja ključnih kamatnih stopa, iako su one već sada na rekordno niskih minus 0,5 posto, pa bi takav potez de facto tek signalizirao spremnost ECB-a da podupre gospodarstvo, tumači Reuters.
Istup čelnice ECB-a svojevrsni je uvod u današnje razgovore ministara financija i guvernera središnjih banaka sedam vodećih razvijenih zemalja svijeta G7 o posljedicama epidemije koronavirusa.
Njezine poruke ujedno se nadovezuju na slična kratka priopćenja čelnika američke središnje banke Jeromea Powella i guvernera japanske središnje banke Haruhika Kuroda, primjećuje Reuters.